Mısır yönetimi uçurtma avına çıktı..

0

Mısır’ın İskenderiye kentinde polis, güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle 100 kadar uçurtmaya el koydu.

Kentte uçurtma uçurmanın valilik tarafından “güvenlik” nedeniyle yasaklanmasının ve bir milletvekilinin uçurtmaların “ulusal güvenlik tehdidi” oluşturduğu uyarısının ardından güvenlik güçleri harekete geçti. Yerel medyada yer alan haberlere göre İskenderiye polisi, 100 kadar uçurtmaya el koydu ve konuya ilişkin 5 kişi para cezasına çarptırıldı.

Uçurtmaya yönelik resmi bir yasağın bulunmadığı başkent Kahire’deyse 369 uçurtma ele geçirildi. Mısır medyası, Kahire’de uçurtmaların gençlerin hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle toplandığını bildirdi.

İskenderiye Valiliği, uçurtmaları yasaklama kararının “yaşanan bir dizi kaza sonrası vatandaşların güvenliğini sağlamak” üzere alındığını belirtmişti. Kentte yasağa uymayanların 1000 Mısır Lirası’na (yaklaşık 55 euro) kadar para cezasına çarptırılabileceği ifade edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında Mısır semaları, evlerin çatılarından ya da pencerelerinden yükselen binlerce uçurtmayla dolmuştu.

Öte yandan aralarında bir milletvekilinin de bulunduğu bir kesim, göklerdeki uçurtma trafiğinden şikayetçi oldu. Milletvekili Halid Ebu Talib, geçen ay ülkenin başbakanını uçurtmaların olası tehlikelerine karşı bilgilendirmek istediğini ve uçurtmaların “ulusal güvenlik tehdidi” oluşturduğunu söylemişti. Söz konusu milletvekili, uçurtmalara kamera yerleştirilebileceğini ifade etmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here