Mısır’da 1 günün hikayesi.. Biz haberleri okurken “Aman Allah’ım” dedik..

3
Müslüman Kardeşler lideri Mohamed Badie..

Yabancı basını izlerken bazen hakkında bilgi sahibi olduğumuz ülkede yaşananlar bizleri derin düşüncelere sevk eder.

Bu durum son zamanlarda daha sık başımıza gelmeye başladı.

Sizlere nasıl duyurur, nasıl aktarırız diye düşünürken karşımıza Mısır’ın 1 gününü gazete sayfalarından özetleyen bir haber çıktı.

Tarih 3 Nisan 2017.

Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Sisi Washington’a gidip Beyaz Saray’da Donald Trump ile görüştü. Haberler hemen o görüşmeden hemen önceye ait.

Okuyun bakalım orada yaşananlar sizlere neler düşündürecek?

İlk haber gazetecilerin durumuyla ilgili: Committee to Protect Journalists (CPJ) Sisi’nin Trump’la görüşmesi öncesinde bir açıklama yayınlayarak Mısır’ın cezaevleri ve tutukevlerinde bulunan 21 gazetecinin durumunu kınadı.

Mısır Yargıtay’ı 18 Müslüman Kardeşler üyesinin kendilerini ‘terör örgütü’ sayma sonucunu getiren tanımlamaya itirazlarını reddetti.

Reklam

 

Vaiz Wagdi Ghonim..

Kahire Ceza Mahkemesi vaiz Wagdy Ghonim ve iki arkadaşına, güvenlik güçleri ve Hıristiyanlara karşı kışkırtıcı söylemleri sebebiyle, idam cezası verdi.

Yargının ileri gelenleri, bu hafta kabul edilen ve Mısır’ın yüksek yargı organlarının başlarını devlet başkanının atamasına izin veren yasaya, yasama ile yargı arasındaki yükselen gerilimi daha da artıracağı gerekçesiyle, karşı çıktılar.

Devlet Başkanı Sisi’nin ABD’deki destekçileri Washington’daki Trump görüşmesi sırasında bir dayanışma yürüyüşü planlıyor; aynı sırada Müslüman Kardeşler’in başını çektiği bir karşı grup da Mısır’daki siyasi tutukluların çilelerini sergileyici yürüyüşler düzenleyecek.

 

Bu arada Sisi ziyareti öncesinde Washington’a gelen iki Mısır milletvekili de Müslüman Kardeşleri ‘terörist örgüt’ olarak ilan etmeleri için Kongre’deki liderlerle buluşuyor.

İrlanda’da Ibrahim Halawa ile dayanışanlar..

İrlanda hükümeti 2013 Ağustos ayından beri siyasi tutuklu olan Mısır asıllı İrlandalı Ibrahim Halawa’nın sağlık durumunu değerlendirmek üzere bağımsız bir hekimi Kahire’ye göndereceğini açıkladı.

 

Mısır ordusu geçen haftalarda Sina’da öldürülen militan grup Ansar Beit El-Maqdis’in öndegelen liderinin Abu Anas El-Ansari kod adlı Salem Salma El-Hamdeen olduğunu duyurdu.

Tanta dışındaki polis karakolunda patlayan bombalarda bir polis memuru öldü, 5 kişi de yaralandı.

Nil deltasında bulunan Qalyubiya’nin Bahtim kasabasında pazar günü patlayan bombaların sorumluluğunu İslamcı Hassm hareketi üstlendi.

Reklam

IŞİD’in bir kolu Kuzey Sina’da güvenlik görevini kendilerinin yerine getirdiğini ileri süren videolu bir açıklama yaptı.

Lewaa al-Thawra adlı militan İslamcı grup öldürülmüş 4 elemanıyla ilgili bir video yayınladı ve Mısır’daki eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Mısır ordusu son 2 günde Sina’da 14 Tekfiri’yi öldürüp 21 kişiyi de tutukladığını duyurdu.

Mısır ordusu al-Halal dağındaki bütün mağaraları temizleyip aşırı militanları öldürdüğünü, çok sayıda tutuklama yaptığını ve sayısız silah ve teçhizat ele geçirdiğini duyurdu.

 

Kaynak: Jadaliya

3 YORUMLAR

  1. Mısır ı şimdi daha iyi anlayıp yorumluyabiliyorum.İçimizdekiler için hep aklıma geliyor.Allah CC ümmeti Muhammed’e fereç versin.amin

  2. Mısır ve Türkiye,farklı gibi ama aynı gibi… orada 45 bin burada 40 bin kişi aynı gerekçe ile hapiste… Sisi orada Müslüman kardeşleri, Erdoğan burada Fethullah Cemaatini terörist ilan edip,mallarına el koydu kamulaştırdı, haklarında terör örgütü oldukları gerekçesiyle davalar açtı,idam cezası çıkarıp geri yürütmeyi vaadediyor,devletten ve sosyal hayattan tasfiyeye başladı.Her ikisi de tasfiyeye çalıştıkları bu yapıları dünya kamuoyunda da terörist örgüt ilan etmek için yoğun bir çalışma içindeler. Söylemler farklı ama netice birbirine çok benzer.
    Ama bir taraftan da Sisi ile Erdoğan kavgalı görünüyor, en azından söylemler üzerinden.
    İlginç bir şekilde benzer hale gelen-getirilen ama farklı söylemlerle idare edilen iki müslüman toplum. Anlayan varsa beri gelsin…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here