Mısır’da 100 lahit keşfedildi..

0

Mısır’da bazılarının içinde mumya bulunan iki bin yıl öncesine ait en az 100 lahidin çok iyi muhafaza edilmiş şekilde bulunduğu açıklandı. Başkent Kahire’nin güneyindeki Sakkara nekropolünde keşfedilen lahitlerin ülkede yılbaşından beri ortaya çıkarılan en büyük “hazine” olduğu açıklandı.

Mühürlü durumdaki ahşaptan lahitler için düzenlenen törende eserlerin milattan önce 700 ile 30 yılları arasında yaşamış önemli mevkilerdeki yöneticilere ait olduğu belirtildi. Açılan tabutlardan birinde arkeologlar, renkli hiyerogliflerle süslenmiş kefene sarılı bir mumya bulunduğunu açıkladı. Açılacak diğer lahitlerde de mumyalar bulunabileceği kaydedildi.

Yetkililer ayrıca 40 adet eski tanrıça heykeli ve cenaze maskesi bulunduğunu da ifade etti. Mısır Kültür Bakanlığı ayrıca gelecek haftalarda bir başka nekropolün daha bulunduğu bilgisini paylaşabileceklerini de açıkladı. Mısır tüm bu keşifler sayesinde Covid-19 ve 2011’den beri süregelen siyasi istikrarsızlık nedeniyle durma noktasına gelen turizm sektörünü yeninden canlandırmayı hedefliyor.

Geçen ay da aynı bölgede 2 bin 500 yıllık 80’den fazla lahit ortaya çıkarılmıştı. Sakkara sit alanı Gize piramitlerinin 15 kilometre güneyinde bulunuyor. Eski Mısır’ın başkenti Memphis’i de barındıran Gize platosu, Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde bulunuyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here