Mısır’da karantina günleri.. Çin’de ölü sayısı 3 bin 300’e ulaştı

0

Mısır’da Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halid Mücahid, televizyonda yaptığı açıklamada, 10 vilayette bazı kent ve köylerin 14 gün boyunca karantinada tutulacağını söyledi.

Hangi kent ve köylerin karantinaya alındığını açıklamayan Mücahid, devlet kurumlarının, karantinadaki yerlerde yaşayanların ihtiyaçlarının karşılanması için hizmet edeceğini, İçişleri Bakanlığının da güvenlik ve hareketi engellemek üzere görevde olacağını hatırlattı.

Mısır Sağlık Bakanlığı, dün 6 yeni vakanın vefatıyla Kovid-19’dan ölenlerin 36’ya ulaştığını, 40 yeni vaka tespitiyle ülkede toplam vakanın 576’ya yükseldiğini duyurmuştu. Bakanlık, tedavi sonucunda iyileşenlerin 121 kişi olduğunu belirtmişti.

Çin’de ise Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 300’e yükseldi. Şinhua ajansının Çin Ulusal Sağlık Komisyonuna dayandırdığı haberinde, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığı Hubey eyaletinde 5 kişinin daha yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Böylelikle ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 300’e ulaştı.

Komisyon, ülkede 45 yeni vaka tespit edildiğini, bunların 44’ünün yurt dışı kaynaklı olduğunu duyurdu. Böylelikle Çin ana karasındaki vaka sayısı 81 bin 439’a ulaştı. Yurt içi kaynaklı tek vakanın ise ülkenin orta kesimindeki Henan eyaletinden olduğu ifade edildi.

Ülkede Kovid-19 tespit edilen ve hastanedeki tedavisi tamamlanarak taburcu edilenlerin sayısı ise 75 bin 448. Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Kovid-19, kısa sürede ülke geneline ve yurt dışına yayılmıştı.

ABD’de seyahat uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi doğrultusunda ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), söz konusu üç eyaletle ilgili uyarı yayımladı.

Uyarıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önleyebilmek amacıyla New York eyaleti ile komşuları New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlardan, 14 gün boyunca tüm iç seyahatlerden kaçınmaları istendi. Seyahat uyarısı, gündelik hayatın devamında önemli rol oynayan sağlık, altyapı ve gıda sektörü çalışanları gibi kesimleri kapsamayacak.

Başkan Trump, CDC’nin açıklamasından kısa süre önce Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, bu eyaletler için karantinaya şu aşamada gerek olmadığını ancak güçlü seyahat kısıtlayıcı tedbirler alacaklarını ifade etmişti.

Koronavirüse ilişkin vaka ve ölüm sayısı giderek artan ABD’de özellikle New York kenti, ülkedeki tüm vakaların yarısına yakınına ev sahipliği yapması dolayısıyla zorlu bir süreçten geçiyor.

Trump, New York’la ilgili son açıklamalarında, kenti zor günlerin beklediğini ifade etmiş ve bölgeye bin kişi kapasiteli bir hastane gemi göndermişti.

ABD’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle Müslümanlara ait hayır kuruluşları, salgından etkilenenlere yardım çalışmalarına hız verdi. Merkezi Chicago’da bulunan Amerika Zekat Vakfı (ZF), hafta sonu ülke genelinde belli şehirlerde yardım dağıtımı gerçekleştirdi.

Vakıf tarafından, “Kovid-19 Acil Yardım Dağıtımı” başlığı altında, ülkede salgından en fazla etkilenen eyaletlerden California ve New York’ta yüzlerce aileye gıda ve hijyen paketleri dağıtıldı. Genelde düşük gelirli nüfusun yaşadığı New York’un Queens bölgesi ile California’nın San Barnardino ilçesindeki kuru gıda ve erzak dağıtımının yanı sıra ailelere sabun, şampuan ve deterjandan oluşan hijyen malzemeleri de verildi.

ZF Başkanı Halil Demir, gıda ve hijyen dağıtımında hedeflerinin 10 bin aileye ulaşmak olduğunu söyledi. Demir, gıda ve hijyen yardımının yanı sıra Chicago’da daha çok siyahilerin yaşadığı düşük gelirli bölgelerde sağlık hizmeti veren New Roseland Community, St. Bernard ve Fransiscan St. James hastanelerine 24 bin tıbbi eldiven bağışladıklarını belirtti.

Yoksul kesimin kullandığı bu hastanelere gelecek günlerde 150 bin eldiven daha dağıtmayı planladıklarını vurgulayan Demir, “Bir Amerikan Müslüman hayır kurumu olarak, ilk elden ‘öteki’ olmanın ve ihmal edilmişliğin kötü sonuçlarını biliyoruz. Çoğunlukla yoksul Afrikan Amerikalılara hizmet veren bu hastanelerin acil ihtiyacına yardım etmek istiyoruz.” dedi.

The New Roseland Hastanesi Başkanı Tim Eagan da ZF’nin yardımlarına teşekkür ederek, “Hastane olarak bu dönemde karşılaştığımız en büyük zorluk, hayatta kalmak ve kapılarımızı her gün açık tutmak.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here