Mithat Sancar’la Daha Sempatik Bir HDP

2

Demiryolu işçisi babanın profesör oğluna bu ülke avukatını, savcısını, hakimini eğitmesi için güvenmiş. Dünden itibaren bu profesöre yeni bir emanet bırakıldı: HDP Eş Başkanlığı.
Pervin Buldan görevine devam ederken, Sezai Temelli bayrağı devretti.

Temelli de akademisyendi ama kariyer açısından Sancar hoca önemli bir kişiliktir. Sadece hukuk profesörü olarak adalete inancı telkin etmekle yetinmemiştir.

Jurgen Habermas’ın ‘Kamusallığın Dönüşümü’ adlı ikonik eserini Tanıl Bora ile çevirerek Türkçe’ye kazandırmak da onun kariyer adımlarından biridir.

Mardinli hemşerim olur ve benim gibi kökende Araptır.
Mardin’in çok kültürlü ikliminde Arap, Kürt, Türk, Süryani, Keldani, Sünni, Alevinin hep beraber nefes aldığı coğrafyada doğmanın tüm gerçekliğini içine sindirenlerdendir.

Mithat Sancar’ın HDP’nin 5. Eş Başkanı ve 2. Mardinli olarak Hz. Adem Baba kontenjanından oturacağı koltuk onun için ateşten gömlek olacak.

Ceylanı yemek isteyen aslanın, suyun aşağısında durmasına rağmen, ceylanı suyunu kirletmekle itham etmesi gibi, iktidar da HDP’yi sabahtan akşama suçluyor.

Ülkenin hemen tüm alanlarda pişmaniye gibi dökülmesine rağmen, ülkeyi yönetmeyen muhalefet baş suçlu ilan ediliyor.

Kendini çok beğenen iktidarın başarılı olduğu dönemlerde kendi performansı için en küçük bir sorgu dahi yapılmazken, başarısızlık günlerinde oklar içerde ve dışarıdaki muhalif seslere kanalize oluyor.

Reklam

HDP kongresi için yazdığım yazının ana omurgasını iktidarın bu krali doktrini ile mücadele yöntemleri oluşturmuştu.

HDP’nin malul olduğu en ağır eleştiri odağı olan ayrılıkçılık tezine ve bunun silahlı mücadele kanadına dair mesafenin tanımlanmasına gerek olduğunu yazmıştım.

HDP’nin ispat yükümlülüğü bulunmuyor, zaten ispat suçlanana değil suçlayana ait meseledir. Ancak ispatı gerekmese de, ikrarı gayet yerinde ve gereklidir.

Mithat Sancar’ın bir hukuk adamı olarak Kant’tan alıntılarla süslediği konuşması bizatihi bir barış ve demokrasi manifestosu olarak okunmalı.

“Ebedi Barış Üzerine Söylev”in yazarını anımsayan ve anımsatan Mithat Sancar’ın, vizyonu belli ki önceliği teorik düzeyde tanımlamaya odaklanmış.

Bu bakışı tamamlayan cümlesi ise aslında tam da bizim ifade ettiğimiz ikrarı işaret ediyor. Herkesin bilmesi gerekeni Mithat Sancar kongre kürsüsünden bir kez daha duyuruyor :
“Toplumsal sorunların şiddetle çözülemeyeceğini biliyoruz.“

Bu kadar net, sarih ve kimsenin itiraz edemeyeceği basit gerçeği duymaktan biz sıkılmadık.

Mithat Sancar ile beraber Havva Ana kontenjanından partinin başkanı olan Pervin Buldan ise, “Munzur/Meriç” ittifakı önerdi.

Reklam

İktidarın bir kısır döngüye, kuyruğunu kovalamaya dönüşen yönet(e)meme tercihlerinde, her zaman en kolay başvurduğu HDP’ye yüklenme siyaseti, bu günden sonra da aynı şekilde devam edebilir mi?

Bu sorunun cevabı bir süre daha muhtemel ki müspet olacak. HDP üzerine belki siyasetten ekonomiye kadar olan ağır başarısızlıkların örtülmesi için daha da fazla oynanacak.

Bu stratejiye karşı Mithat Sancar’ın varlığı sürecin daha iyi yönetilmesi için, akılcı bir tercih olduğunu ispat edecektir.

Silahlı mücadeleye olan mesafeyi ifade ettiği cümlesini “bir daha söyle” diyerek defaetle terennüm etmesini bekliyoruz.

HDP’nin Türkiye’de artık esaslı bir sol parti olarak oyunda kalma zamanı çoktan gelmiştir.

Bu sol partin en sol kanadında Pervin Buldan yer almaya devam edecektir.

Mithat Sancar sağ kanadı hiç olmayacak partinin itidalini, hukuk nosyonu ve kefil olunacak adabı ile verecektir.

Habermas’ın deyimiyle; “tek bir cinayet bile çok fazladır.”

Türkiye bu sözü eden Habermas’ı çeviren adama güvenmekte hata etmeyecektir.
Türkiye için barış ve huzur, kaf dağının ardında değil çok daha yakındadır.

2 YORUMLAR

  1. Hepimizin ortak isteği hürriyet temellinde barış ve huzurdur.
    Siz yazınızla katkı sunmaya gayet ediyorsunuz. Bizler de okuyarak…
    Yani herkes bulunduğu konumda iyiniyetle gayret ederse huzur bir günde bile gelebilir.

  2. Sancar da dahil hepsinin ortak amacı bir Atakürt yaratıp onun gölgesinde Laik bir Kürt halkı oluşturmak. Tıpkı Türk halkı için bir asır önce yapıldığı gibi. At değiştirmek çare olamaz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here