Muhalefet partilerinden Sedat Peker yorumu..

0

Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten talep edilen Sedat Peker’in son dönemde YouTube üzerinde yayımladığı videolarda dile getirdiği iddialar, siyasetin de gündeminde. Muhalefet partisi liderleri, Peker’in iddiaları ile ilgili olarak bir yönetim krizi yaşandığını savunuyor ve savcıları göreve çağırıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak, “Kırmızı Bülten talep edilen organize suç örgütü yöneticisinin, güvenlik güçlerimize yönelik iftira ve akla sığmayan ithamlarına sığınarak siyaset yapar mı? Acizlik, çürümüşlük…” mesajını paylaştı.

İçişleri Bakanlığı da Sedat Peker hakkındaki soruşturmaya ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlık, Peker’in dönem dönem “iş insanı olduğunu ve bu işlerden çekildiğini” söylemesine karşın organize suça yönelik faaliyetlerinin tespit edildiğini ve Nisan ayındaki operasyonun da bu kapsamda düzenlendiği kaydetti.

Yapılan açıklamada Peker’in YouTube üzerinden dile getirdiği iddialar için “…iftira ve ithamları, güvenlik güçlerimiz ve devletimiz üzerine yeni bir organize suç faaliyeti olarak değerlendirilmektedir.” denildi. Bakanlık açıklamasında, “Anılan kişi ülkemize getirilip adalete teslim edilinceye kadar sürecin takibi sağlanacaktır” ifadeleri de yer aldı.

Aralarında Peker’in de olduğu 60’dan fazla kişi hakkında Nisan ayında İstanbul merkezli bir operasyon düzenlendi. Nisan ayındaki operasyon sırasında yurtdışında olduğu tespit edilen Peker hakkında kırmızı bülten talep edildi.

Sedat Peker, çektiği son videoda Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde olduğunu söyledi. Peker, yayımladığı videolarda bazı kişi ve kurumlarla ilgili bazı iddialar ortaya atarken, kendisine yönelik bir komplo kurulduğunu da öne sürüyor.

Sedat Peker’in çeşitli iddialar dile getirdiği son üç videosu toplam 5 milyon izlemeyi aştı. Dile getirilen iddialar ile ilgili olarak muhalefet partilerindeki siyasiler de değerlendirme yapıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, T24 sitesine verdiği röportajda, gelişmeyi “Devleti yönetememe. Bazı çevrelere teslim olma” ifadeleriyle değerlendirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Karar gazetesi yayınında, “İddialar çok vahim. Ortaya çıkanlar tam bir rezalet. Bu iç içe geçmişlik, hele kokain meselesi. Bir devletin derini, sığı olmaz.” Değerlendirmesini yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da, yaşananların. 90’lı yılları hatırlattığını söyledi ve “Bunların tekrar tezahür etmesi ülkemiz adına çok üzücü bir durum” dedi.

Halk TV yayınında soruları yanıtlayan Babacan, savcıların harekete geçmesi gerektiğini savunarak, “3 videodaki iddialara bakın, burada karşılıklı çıkarlar ve menfaat çatışması var. Gerçekten çok çok yazık. Bunların böyle ortalığa dökülüp de hala adım atılmaması da bir başka yazık, bir başka ayıp” şeklinde konuştu.

Babacan, “Sayın Cumhurbaşkanının da nihai bir sorumluluğu var. Gazeteciler, siyasetçiler sokak ortasında şiddet gördü. Sayın Cumhurbaşkanının en ufak bir ifadesini duymadım bu konularda. Böyle durumlarda devlet, devlet olduğunu gösterir.” dedi.

Kuzey Makedonya sınır dışı etmişti

Sedat Peker, 2019’da yerleştiği Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde 18 Ocak’ta gözaltına alınıp, sınır dışı edilmiş ve Kosova’ya gitmişti. Balkan Insight adlı internet sitesine konuşan Kosova yetkilileri, Peker’in Kosova pasaportu olmadığını, kendisine geçici oturum izni verildiğini söylemişlerdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde bu hafta dokuz polis yabancı suçlulara sahte pasaport sattıkları iddiasıyla gözaltına alınmış; ana muhalefet partisi lideri Hristijan Mickoski, Sedat Peker adına da Djadin Ademovski adıyla sahte kimlik ve pasaport düzenlendiğini iddia etmişti.

Türkiye’de 2007 yılında “organize suç örgütü liderliğinden” hüküm giyen ve 2014’te cezaevinden tahliye edilen Peker, 2016 yılında sokağa çıkma yasaklarının ve şiddetin sona ermesi için “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi yayımlayan Barış Akademisyenlerini “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleriyle tehdit etmişti.

Peker hakkında İstanbul Anadolu Adliyesi 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davada sözleri “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilen Peker, beraat etmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here