Muhalefetten Macron’a tepki.. Haddini aştı

0

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Özkoç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Herkes ve tüm dünya şunu bilmelidir, hiçbir ülkenin devlet başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı makamı için yakışıksız bir üslupla asla konuşamaz. İç siyasetimize müdahale etmeye, hiçkimsenin hakkı yoktur. Macron, dün yaptığı bir açıklamayla Türkiye açısından kesinlikle kabul edilemeyecek açıklamalarda bulunmuştur. Bu yaptığı açıklamaları CHP olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz. Macron, haddini bilmelidir. Akdeniz’de gerilimi tırmandıran üsluptan ve tavırdan hemen vazgeçmelidir. Yunanistan ile aramızda olan, yaşadığımız sorunu iki ülke çözebilecek güce ve tarihsel bağa sahiptir. Sorun, diploması masasında çözülmelidir.”

Türkiye’nin Mısır ile derhal diplomatik ilişkilere başlaması gerektiğini belirten Özkoç, Akdeniz bölgesinde büyükelçi bulunmayan Kahire ve Tel Aviv’e vakit kaybetmeden elçi ataması yapılması gerektiğini söyledi.

Yunanistan’ın Lozan’da akde bağlanan çerçevede adaların silahsızlandırılmasını sağlaması ve anlaşma hükümlerine uyması gerektiğini vurgulayan Özkoç, “Fransa, enerji alanındaki çıkarlarını korumak derdiyle iç siyaset hesaplarıyla hareket ediyor. Bundan derhal vazgeçmelidir. Bu masada da Macron ve Fransa gölge etmemelidir. Dünyada derdimizi daha iyi anlatabilecek diplomatik girişimlerde hemen bulunmalıyız. İktidarı uyarmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özkoç, Türkiye’nin kendi münhasır ekonomik bölgesini diğer devletlerle birlikte düşünmesi ve oluşturması gerektiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun devreye gireceği yönündeki haberlere işaret eden Özkoç, “Bu görüşmeden Türkiye’nin aleyhine sonuç çıkmaması için AKP iktidarını şimdiden uyarmak zorundayız. Türkiye, karada, havada, denizde kendisini savunabilecek güçtedir. Asla yabancı ülkelerin, emperyalist emellerine, kendi menfaatlerini kurban veremez.” dedi.

Kaba saba, taktiksel sözler

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray ise “Macron ‘Sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan ile’ demiş. Macron’un haddini aşan, kaba saba, taktiksel sözlerini biz ciddiye almıyoruz. Belli ki Sayın Erdoğan’ı ‘devlet benim’ diyen 14. Louis ile karıştırmış.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti olarak temel sorun ve kaygılarının Türkiye’nin Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’deki haklarını korumakla ilgili olduğunu belirten Çıray, “Henüz Yunanistan Türkiye’ye 1,5 mil uzaklıktaki Kara Ada’ya da asker çıkardı. Kara Ada ve Fener Adası Meis’in takım adası değildir. Türkiye’ye aittir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın fiili durum yarattığına işaret eden Çıray, şöyle devam etti: “Mavi Vatan ilan edilen sularda Rusya füze denemesi yapabiliyorsa o zaman siz ya vatanınız üzerinde egemen değilsiniz veya hamaset siyaseti yapacağım derken kutsal kavramları aşındırıyorsunuz demektir.

Biz Macron’un boş laflarına tepki verelim vermesine de AKP önce 5 Ocak 2018’de Paris’te Macron ile Sayın Erdoğan’ın baş başa görüşerek yaptığı 7,5 milyar dolarlık uçak alımı anlaşmasını gözden geçirsin.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here