Mültecilere kucak açmak ve Kürtleri şeytanlaştırmak

0

Çok zor bir konu olduğunun farkındayım.

Mültecilerle ilgili söyleyeceğim her söz bazı kişiler tarafından ‘insan hakları’ kapsamında olumsuz şekilde algılanabilir ama olsun.

Son günlerde mültecilerle ilgili verilen demeçleri takip etmişsinizdir. Bazı videolarda ülkeye giren mülteciler örnek gösterilerek durumun ne kadar vahim olduğu gösteriliyor.

Bir belediye başkanı, sanıyorum bu görüntülerden etkilenerek yabancılardan alınacak su parasının on kat daha fazla olacağını duyurdu.

Çok ilginç.

MHP’li olduğunu düşünmüştüm ama CHP’li imiş bu belediye başkanı.

Solculuk yabancı düşmanı olmayı gerektiriyor diye anlamış sanırım.

Mültecilerle ilgili konuda önemli birkaç soruyu yöneltmek gerekiyor:

  1. Talibanın yayılması sebebiyle Türkiye’ye gelen Afganlılar neden Türkiye’ye geliyorlar. Neden mi bu soruyu yöneltiyorum, çünkü Türkiye’yi yönetenler Taliban’la inanç ortaklığımız var demişlerdi. Madem ortak inanç var, Taliban’dan kaçıp Türkiye’ye gelmek pek akıl karı değil gibi geliyor bana.
  2. AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay Suriyeli mültecilerle ilgili, ‘Çok önemli bazı yerlerden Suriyelileri bir çekin, Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker’ ifadesinde bulundu. Koca ülkenin ekonomisi Suriyelilere bağlıysa ülke ekonomisi zaten çökmüş demektir, öyle değil mi?
Mülteci Kampı

Mültecilerle ilgili bazı gerçekleri de unutmamak gerekir.

Bayram tatillerinde ülkelerine gidebilen mülteci anlayışı dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Avrupa’da da mülteciler mevcut ve bu mülteciler bayram tatillerinde ülkelerine gidip gelemiyorlar. Ülkelerine gitseler sığındıkları ülke onları sınır dışı eder.

Bu cümleyi sarf etmek mültecileri ülkelerine geri gönderelim demek değil.

Mülteci kelimesinin anlamına baktığımızda bayram tatilini ülkesinde geçiren mülteci, mülteci durumunda değildir cümlesinin haklılığı ortaya çıkar.

Mülteci: Dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişidir.

Mültecilik hukuki bir statüdür.

Sığınmacı, mülteci olma talebi kabul edilmemiş kişi.

Sığınmacılar endişeleri ve korkuları incelenerek haklı olup olmadıkları araştırılması gereken kişiler.

Ülkelerindeki şartlar sebebiyle Türkiye’ye gelen sığınmacıların durumlarının incelenmesi gerekiyor.

Acaba tehlike içindeler mi?

Mülteci olma talepleri kabul edilenler de geldikleri ülkenin kurallarına uymak zorunda olan kişiler.

Bütün bunlardan sonra gelelim Kürtler konusuna.

Siyasi iktidar AB’den gelecek yardım paketlerini de düşünerek ülkemize gelenleri şirin göstermeye çalışıyor.

Bu coğrafyada binlerce yıldır yaşayan Kürtler neden şeytanlaştırılıyor o halde?

Sizler sığınmacıları ve mültecileri bu kadar severken Kürtlerden neden bu kadar nefret ediyorsunuz?

Bu ülkenin has vatandaşları olan Kürtler Suriyeli ve Afganlı mülteciler kadar değerli değillerse ortada bir bozukluk yok mu?

Suriyeli ve Afganlı insanlara fazlasıyla iyi davranmadan önce Kürtlere hak ettikleri şekilde davranın tavsiyesinde bulunmanın insanlık görevim olduğunu düşünüyorum. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikKimiz biz
Sonraki İçerikPençe Harekatı.. 2 Şehit
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here