Müslüman toplumda Yahudi, Yahudi toplumda Müslüman olmak…

3

Ne kadar da tehlikeli bir konu öyle değil mi?

‘İnsanı tefe koyup çalarlar’ derler ya, işte aynen o ayarda bir durum.
Peki neden böyle?
Çünkü Müslümanlar olarak, zihnimizin en derinlerine kazınmış bir ‘Anti-Yahudi’ gerçekliği var. Bunu kimse inkar edemez.

Yahudilik konusunda objektif yazdıklarımın bile çok tepkilere sebep olması bunun ispatı.

‘Yahudiliği ve Yahudileri ‘şeytanlaştırmamak’ diye ele aldığım konular, yıllar öncesindeki arkadaşlarım başta olmak üzere Müslümanlarda rahatsızlık uyandırıyor.

Neden?

Evet, açıkça soruyorum: Neden?

Ayetleri esas alıyorsanız, ayetlerde ‘yanlış davranışlar’ gösterilmiştir.

Ayetleri esas alacaksanız, yandınız.

Çünkü ayetlerin çoğunda Yahudiler ve Yahudi Peygamberler anlatılmıştır. İbrahim, İsmail, İshak…

Hatta şunu da ifade edeyim: İsrail kelimesi Kurani bir kelimedir.

‘Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetimi ve sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın’. (Bakara, 47)

‘Ve onun ardından İsrailoğulları’na söyledik: “O toprak (yurt)ta oturun, ahiret va’di geldiğinde hepinizi derleyip-toplayacağız’. (İsra, 104)

Hemen şunu burada belirtmem gerek.

‘Kahrolsun İsrail’ diye slogan atanlar, bağırıp-çağıranlar, Allah’ın verdiği bir ismi lanetlemekteler…

Bunun farkındalar mı acaba?

İçlerindeki Yahudi düşmanlığı o kadar fazla ki, doğruyu-yanlışı ayıramaz duruma gelmişler.

Halbuki Allah ayetinde Müslümanlara ne emrediyor?

‘Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın….’ (Maide, 8)

Sadece Yahudiler için geçerli değil bu.

Bütün insanlar için geçerli.

Bu ayetin üzerinde yorum yapma gafletini gösterecek Müslümanlar illa ki vardır. Hep olmuştur.

Neden?

Çünkü Allah’ın söylediğinin üzerine söz söylemek Müslümanlar için zor değil. Hemen eğip-bükerler ve sonra içlerindekileri ortaya sererler. Çünkü Müslüman olmak yedi düvele düşman olmayı gerektirir onlar için.

Evet, Müslüman olmak bu yüzden çok zor.

Önüne gelen Müslüman oldum diyerek sakal bırakır, o tarz giyinir ve işi bu kadar sanır.
Müslüman olmak, dünyanın en zor işi vesselam.

Müslümanlar arasında başka dinden olmak, hele de Yahudi olmak zor. Rabbim, bütün Yahudi kökenli vatandaşlarımıza Hz. Eyüb sabrı versin….

Ha bu arada, Hz. Eyüb de İbrahim peygamberin soyundan gelir. Yani İsrailoğullarındandır.

Bu cümleden sonra Müslümanlar şimdi Eyüb sabrı tabirini de kullanmaz olurlar Allah muhafaza…

Yaparlar mı?
Yaparlar….

‘Yahudi toplumunda Müslüman olmak peki?’ diyecekler hazır bekliyor, öyle değil mi?
‘İsrail’in Filistinlilere yaptığı eziyetler’ diye başlayan meşhur cümleler….

Sizinle hiç tartışmaya girmeyeceğim…

Yahudi toplumunda Müslümanların durumunu merak mı ediyorsunuz?

Endülüs’ü okuyun derim…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikUmut başarının anahtarı, zeka doğru yapmanın…
Sonraki İçerikPetrol üretimine uygulanan blokaj kalktı..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Sinan Eskicioğlu evli bir çocuk babasıdır. Almanca, İngilizce bilen yazarın şimdiye kadar yayınlanmış olan beş kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler.

3 YORUMLAR

 1. “Yahudi toplumunda Müslümanların durumunu merak mı ediyorsunuz?”

  “Endülüs’ü okuyun derim…”

  Sinan bey! Bence Endülüs’ü okumalarına gerek yok! Sadece İsrail vatandaşı Müslüman Araplara baksınlar! Tek bir Müslüman dahi İsrailden göç etmiyor…
  Ya Müslüman ülkelerın vatandaşları? Fırsat bulan ülkelerinden kaçiyor hemde canlarını ortaya koyarak.

  Keşke her kes Yahudiler kadar dürüst iş yapsalar…
  Adamlar çalışiyorlar ve işlerinde zerre kadar hille yok.
  Dünyan’ın en zengin milletı olmalarına rağmen, Müslümanlar gibi hava’da, kara’da her şehirde ve denizde Sarayları yok.

  Sinan bey! Teşekürler, lütfen bugünkü yazınıza benzer yazılara köşenizde daha sık yer verirseniz memnun oluruz. En azından yeni nesıl gerçek islami õğrenır.
  Tekrar teşekürler, elkerinize sağlık.

 2. Dünya müslümanlarının yarıdan fazlası dinlerinin anayasası Kuran’ı anladıkları dilde okumamışlardır. Okuma ve anlama gibi bir dertleri yoktur. Arapça ezberlemek ilk amaç ve genel eğilim olduğu için yine pek çoğu kendi dinlerinin bile ne olduğunu bilmez. Okuma, öğrenme, anlama alışkanlığı olmayan toplumlar her bakımdan geri kalmaya mahkumdurlar. Müslüman toplulukların çok büyük çoğunluğu böyledir. Kurnazlık, havadan para kazanma hırsı, görgüsüzlük ve bilgisizlik zirvedir. Geçmişte topraklarını yahudilere satanlar, kendi beceriksizlik ve tembelliklerini gizleyerek İsrail’in verdikleri ile hayatta kalıp yine İsrail’e saldırmaktadırlar. Belgesellerde izlediğimiz buffolo sürüsü ve aslanlar bu durumun aynasıdır. Gerek Osmanlı zamanı, gerek ikinci dünya savaşı sırasında islamın en iyi yaşandığı Anadolu toprakları başta yahudiler olmak üzere pek çok dine hoşgörü ile kucak açmıştır. Referansı din olan iki grup son yıllarda bu hoşgörüyü yok etmek için elinden geleni yapmış; bırakınız başka dinleri, kendi dindaşlarını bile birbirine düşman etmiştir. Hırsızlık, kayırmacılık, açgözlülük o kadar içlerine sinmiştir ki TC doludizgin diğer geri kalmış bedevi devletlerine dönüşmektedir.

 3. Kimse ana babasını milletini seçme hakkına sahip değil. Yeryüzündeki insanların tamamına yakını içinde bulunduğu toplumun inancını yani dinini kabul ederek kültür dinini yaşamaktalar. Müslümanım diyenler var, müslüman olanlar var. Kimsenin kalbini yaramadığımız için herkes kendi iç alemine baksın Kur’an ve sünnete ne kadar uygun diye. Tabi Kur’an’ı sadece ölülerimizin arkasından okumuyorsak.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here