Muson yağmurları.. 130’dan fazla kişi öldü

0

Muson yağmurlarından en çok etkilenen ülkelerin başında Nepal, Hindistan ve Bangladeş geliyor. Nepal’de 65 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken Hindistan’ın yedi eyaletinde geçen Çarşamba gününden bu yana etkili olan muson yağmurları 51 kişinin canına mal oldu.

Toprak kaymaları ve sele yol açan şiddetli yağmurun özellikle Hindistan’ın kuzeyi ile doğudaki Uttar Pradeş, Bilhar ve Assam eyaletlerinde etkisini gösterdiği belirtildi. Hint yetkililer, bölgede sel ve toprak kaymalarından yaklaşık 4,5 milyon kişinin etkilendiğini ve sadece Assam eyaletinde 17 kişinin evini terk etmek zorunda olduğunu duyurdu. Tahliye edilen kişilerin de devlete ait barınaklara yerleştirildiği aktarıldı.

Hindistan’ın kuzeyindeki komşusu Nepal’de de aralarında Katmandu’nun da bulunduğu 77 bölgeden 30’unun muson yağmurlarından etkilendiği açıklandı. Nepal polisinden yapılan açıklamada 30 kişinin halen kayıp olduğuna, 38 kişinin de yaralandığına dikkat çekildi. Toprak kaymasının yaşandığı Dolpa bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Muson yağmurları Bangladeş’te de Cumartesi gününe dek en az 16 kişinin ölümüne yol açtı. Ancak ülkenin kuzeyinde etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı can kaybına ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yağışlar, Bangladeş’teki Rohingya sığınmacı kamplarını da vurdu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, “Sel, toprak kayması ve fırtına nedeniyle zarar gören binlerce yerleşim yerinin onarılması gerektiği ve tehlike altındaki sığınmacıların geçici olarak buradan çıkartılarak başka yerleşim yerlerine gönderildikleri” belirtildi. 700 binden fazla Rohingya’nın 2017 yılının sonbaharında ülkeye gelişlerinden bu yana en ağır Muson yağmurlarının yağdığı belirtildi.

Meteorologlar, şiddetli yağışın Asya’nın güneyinde iki gün daha devam edeceğini tahmin ediyor. Muson mevsimi Asya’da Haziran – Eylül arasındaki dönemde yaşanıyor.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here