Mutluluk, Huzur ve Sağlık dilerim

0

Bugün bayram.

Kimileri için önemli bir dini bayram, kimileri için de iş hayatının stresinden uzaklaşmayı mümkün hale getiren bir tatil bayramı.

Algılarımız ve anlayışlarımız farklı olsa da hepimizin ve hepinizin bayramı kutlu olsun.

Herkese mutluluk, huzur ve sağlık diliyorum.

Korona sebebiyle yaşanan kısıtlamalardan sonra gelen serbestlik sebebiyle rahatlığın biraz rehavete dönüştüğünü sizler de gözlemlemişinizdir. Kapalı mekanlarda riayet edilmesi gereken maske takılması kuralının çiğnendiğine sürekli şahit oluyorum.  

Sanırım kısıtlamaların gevşetilmesini biraz yanlış anlıyoruz. Sanki korona riski tamamen ortadan kalkmış gibi davranan vatandaşlarımız hem kendi sağlıklarını hem de başka kişilerin sağlığını tehlikeye attıklarının acaba farkındalar mı?

Açıkçası farkında olduklarını pek sanmıyorum.

Bu yüzden hepimize sağlık diliyorum.

Kendimi; trafikte, alışverişte, insan ilişkilerinde her an patlamaya hazır olan insan grubu içinde gibi hissediyorum.

‘Tartışma çıksın da kavga edelim’ motivasyonunda olan kişileri gördüğümde bu durumun nedenini sorguluyorum.

Yaz ayının en güzel getirisi olan sıcak havaya, güneşe; yeme içme hizmetinin en lezzetli sunumuna sahip olan ve AVM’leri dolduran mutlu insanları görünce bu sorgulamam daha da artıyor.

Herkes alışveriş yapıyor ve yaşadıkları güzel anları sosyal medyada da paylaştıkları halde nedendir acaba bu patlamaya hazır olma durumu. İlginç.

Acaba diyorum insanlarımız huzurlu değiller de rol mü yapıyorlar?

Rol yapmayıp gerçek hisleri ise kolektif kültür, asabi olmak mı acaba diyorum.

Tam anlamıyla nedenini çözemesem de garip bir duygu dünyasında olduklarını seziyorum.

Bu yüzden de huzur diliyorum.

Çünkü huzur olduğunda AVM’lerin, lüks yaşama isteğinin ve sosyal medyadaki beğenilerin pek ehemmiyeti kalmıyor.

Eskiden bayram önü araç satın alınırken artık kiralama yoluna gidildiğini de gözlemledim. Normaldir, çünkü ekonomik açıdan zorluk yaşanıyor.

Kolay değil tabi hayat pahalılığı her sektörde kendini fazlasıyla hissettiriyor.

Daha önce açıklandığı gibi, ‘acaba gene doğal gaz rezervi mi bulundu?’ diye düşünürken müjdenin Kıbrıs’ta Başkanlık külliyesi olduğunu duymak biraz hayal kırıklığı da oluşturdu. Doğal gaz, petrol ya da KKTC’nin bütün ülkeler tarafından tanınması da olabilirdi aslında müjde. Neyse, belki ileriki yıllarda duyarız bunları.

Mutluluk dilememin sebebinin bir bölümü de bunlar için. Çünkü mutluluk şartlar ne ve nasıl olursa olsun mutlu olmayı becerebilenlerin hissettiği bir kazanım. İsterim ki sizler de bu kazanıma sahip olan kişilerden olun.

Diğer bölümü de bayramın kurban olması hasebiyle dindar insanlarımıza.

Yaratıcıya yakınlaşma demek olan kurbanın alışkanlık haline gelmesi de inançlı insanlar için sıradanlaşma gibi geliyor bana.  

Onlar için de mutluluk diliyorum çünkü Yaratıcıya yakın olma hali insan dediğimiz varlığa mutluluk verir ya da vermelidir.

Mutluluk dilediğim diğer kişiler de bu bayramda kesilen hayvanlar için içlerinde sızı hissedenler. Sizlerin de mutlu olmanızı diliyorum.

Hislerinizde haklısınız.

Sizler de mutluluğu yakalamak için konuya takılı kalmamaya çalışın derim tabi ne kadar mümkün olursa.

Kurban Bayramınızı ve Kurban Bayramı tatilinizi en içten dileklerimle kutluyorum.

Başta Ocak Medya ailesine, kıymetli yazarlarımıza ve özverili okurlarımıza sevgilerimi iletiyorum.

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikİradenin öldürücü gücü
Sonraki İçerikErdoğan: Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here