NATO, Akdeniz’deki gerilimle ilgili soruşturma başlattı..

0

NATO, Fransa ile Türkiye arasında Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili resmi soruşturma süreci başlattı. Fransa, Akdeniz’de NATO misyonu çerçevesinde görev yapan Courbet isimli firkateyninin Tanzanya bandıralı bir gemiyi Libya’ya silah taşıdığı şüphesiyle denetlemek istediğini ve bunun üzerine bu araca eşlik eden Türk gemileri tarafından taciz edildiğini öne sürdü.

Fransa, Türk savaş gemilerinin Courbet’ye üç kez radar kilitlediğini belirterek bu davranışları “aşırı agresif” olarak tanımladı ve Türkiye’yi NATO’yu şikayet etti. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, “Bu mutlaka gündeme getirilmesi gereken aşırı derecede ciddi bir olaydır ve müttefiklerimiz de kaygılarımızı paylaşıyor. İttifak içerisinde yaşananlara ayna tutulması gerekiyor.” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoteltenberg, yaşananların net bir şekilde ortaya çıkarılması için soruşturma başlattıklarını belirtti. Stoltenberg, “NATO askeri makamlarının, neler yaşandığını net bir şekilde ortaya çıkarmaları için olayı incelemelerini sağlayacağız.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı adını verdiği askeri operasyonu sonrası Fransa’nın “rotasının şaştığını” belirtti. Çavuşoğlu, “Burada bizim gemilerimizi Libya’ya bir şey mi götürüyor diye yoklamaya çalışıyorlar. Bizim de orada gemilerimiz var. Sen NATO müttefikine böyle davranırsan karşılığını alırsın.” dedi.

Türk yetkililer, bu hafta içerisinde yabancı haber ajanslarına yaptıkları açıklamalarda, Fransa’nın iddialarını “mesnetsiz” olarak nitelendirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here