NATO genel sekreteri “Bize subay gönderin” demeye geliyor

0
NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan tutuklamalar ve tutuklanacağı korkusuyla görevini terk etmeler yüzünden NATO karargâhında ve NATO’ya ait merkezlerde Türkiye eksik sayıda temsil ediliyor…

Bu durum NATO için de önemli bir sorun teşkil ediyor.

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, Amerikan NPR radyosu muhabirinin sorusu üzerine bu konuyu da dile getirdi.

Dediği şu: “NATO merkezinde ve değişik NATO karargâhlarında görevli Türkiye’nin askeri personelinde bazı değişiklikler görüldü. Türkiye’nin NATO karargâhlarına yeniden subay göndermeye devam edeceğinden eminim. Bu konuda Türkiye ile yakın temas halindeyiz; bu sonbaharda Türkiye’ye gittiğimde Türk tarafıyla görüşmeyi umduğum konular arasında bu da olacak.”

Gen. Stoltenberg bu ayın sonunda Ankara’ya gelecek.

NATO genel sekreterine basın toplantısında 15 Temmuz’a katılan subaylara gözaltı sırasında ‘işkence’ yapıldığı iddiası da soru olarak yöneltildi.

NATO genel sekreteri soruya “Darbe girişimine maruz kalmış her ülke gibi Türkiye’nin de suçluların peşine düşmeye hakkı olduğu, fakat NATO üyesi olarak hukuk devleti ilkeleri içerisinde bu soruna yaklaşacağını umduğu” cevabını verdi.

Kaynak: Genel sekreterinin basın toplantısı metni

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here