NATO, Kuzey Makedonya’nın üyeliğini onayladı..

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tüm müttefiklerin Kuzey Makedonya’nın üyelik sürecini onayladığını açıkladı.

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Stoltenberg, son olarak İspanyol Senatosu’nun da Kuzey Makedonya’nın üyelik sürecini onayladığını açıkladı. Stoltenberg, “Böylelikle tüm müttefikler yakında 30’uncu üyemiz olacak Kuzey Makedonya’ya kapılarını açtı. Tebrikler Kuzey Makedonya.” ifadesini kullandı.

NATO ile Kuzey Makedonya arasında katılım protokolü 6 Şubat 2019’da imzalanmıştı. Bunun ardından üyeliğin başlaması için katılım protokolünün tüm üye ülkelerin parlamentolarında onaylaması gerekiyordu. Bazı resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından Kuzey Makedonya NATO’nun 30’uncu üyesi olacak.

Erken genel seçim ertelendi

Kuzey Makedonya’da 12 Nisan’da yapılması planlanan erken genel seçim, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ertelendi.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kovid-19 nedeniyle oluşan durum ve 12 Nisan’da yapılması planlanan erken genel seçimi görüşmek üzere hükümette ve muhalefette yer alan siyasi parti liderleri ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, seçimin ertelenmesi konusunda mutabık kalan siyasi parti temsilcileri, mevcut durumda önceliğin halk sağlığı olduğunu vurguladı. Toplantıya, Meclis Başkanı Talat Caferi ile geçici hükümetin başbakanı Oliver Spasovski de katıldı.

Vaka sayısının 26’ya ulaştığı Kuzey Makedonya’da hükümet, daha önce açık kalacağı duyurulan sınır kapılarının da transit yük taşıyıcılar, diplomatlar ve İçişleri Bakanlığı izni bulunanlar dışında herkese kapatılmasını kararlaştırdı. Önlemler kapsamında ayrıca, başkent Üsküp’deki havalimanının 48 saat içinde kapatılacağı ve sadece kargo, ilaç, insani yardım ve boş uçuşlara izin verileceği bildirildi.

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here