Nazi benzeri toplama ve çalışma kamplarında 7,7 milyon Doğu Türkistan’lı eğitimden geçirilmiş..

0

Çin’in, Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kurduğu Nazi benzeri toplama ve çalışma kamplarında 2014-2019 yılları arası 7,7 milyon Doğu Türkistan’lıyı eğitimden geçirdiği ortaya çıktı.

Çinli yetkililer, Sincan’daki “mesleki eğitim merkezleri” hakkında bir belge yayınladı. 2014-2019’da her yıl 1,3 milyon Sincan sakininin merkezden geçtiğini söylüyor. Belge, ABD’nin Çin mallarına yaptırım uygulamasından üç gün sonra geldi. Analistler, Pekin’in dolaylı olarak “siyasi eğitim kamplarının” ölçeğini ilk tanıyan ülke olduğunu söylüyor.

Çin, belgede “mesleki eğitimin” istihdam fırsatlarını artırdığını ve yoksullukla mücadeleye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Raporda, “Sincan, yeni çağın gereksinimlerini karşılayacak bilgi ve becerilere sahip yenilikçi bir işgücü geliştirdi.” denildi. Belgeye göre “mesleki eğitim merkezlerinde” Sincan halkına Mandarin, mesleki beceriler ve “şehir yaşamı” yazıp konuşmaları öğretildi. Çinli yetkililer, kırsal kesimden insanların o zamandan beri kendi işlerini açtığını ve fabrikalarda iş bulduğunu ileri sürüyor.

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor. BM İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz’da Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin ise şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

Kaynak: azattyq

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here