Ne oluyoruz? Yeniden 1994’e.. 2001’e.. Allah korusun.. Yabancılar ellerindekini satıp çıkıyormuş da..

0

Hürriyet’in haberine göre, 8 Kasım’dan bu yana ülkemizde yarırım yapan, borsada işlemlere katılan yabancılardan var olan değerleri ellerinden çıkarma gayreti seziliyor.

Bugüne kadar 1 milyar doların üzerinde çıkış olmuş…

Türkiye sermaye piyasalarındaki yabancı yatırımcılar, hisse senetlerinde 305 milyon dolar, tahvil ve bonoda 678 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık satış yaptı.

Doların TL karşındaki yükselişi için 3.40, geri çekilmeler de ise 3.30 seviyesi kritik imiş…

Hürriyet’in haberi şöyle:

PİYASALARDA döviz kurlarına bağlı hareketlilik sürüyor. Dolar/TL kuru öncülüğünde döviz kurlarındaki yükselişe bağlı tahvil faiz oranlarında yükseliş, borsada ise düşüş eğilimi hakim.

ABD başkanı seçilen Donald Trump’un büyüme öngören açıklamalarının enflasyon beklentilerini yukarı çekmesiyle ABD tahvil bono faizlerinin yükselişe geçmesi dolara değer kazandırdı. Ardından ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in faiz artışına vurgu yapan açıklamaları olayın tuzu biberi oldu. Bu durum Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen ülke piyasalarına ve para birimlerine olumsuz yansıdı.

ABD seçim haftası Türkiye sermaye piyasalarında yabancı yatırımcılar, hisse senetlerinde 305, tahvil bonoda 678 milyon dolar olmak üzere yaklaşık bir milyar dolarlık satış yaptı.

ABD ve Almanya gibi gelişmiş ülke borsalarında iyimserlik hakim. Türkiye son gelişmelerden Trump’un sınırına duvar öreceğini açıkladığı Meksika ile birlikte en fazla etkilenen ülkelerden. TL ile Meksika Pesosu diğer gelişen ülke para birimlerinden daha fazla değer kaybı yaşadı.

‘Amerika hapşırsa dünya nezle olur’ sözünü tekrar hatırladık. İçeride gerilen siyaset, AB ile polemikler, Irak ve Suriye’de jeopolitik riskler, dış finansman ihtiyacı, cari açık ve olumlu fiyatlanacak yeni beklenti eksikliği gibi nedenlerle Türkiye olumsuzluğu daha fazla hissetti.

EKK toplantı sonuçları, kur artışıyla daha da önem kazanan 24 Kasım’daki Merkez Bankası faiz kararı, dolar/TL kuru ve ABD uzun vadeli bono faiz oranları yakından izlenecek. Temkinli görünüm sürüyor.”

Bu haberi verdiği gün, Hürriyet’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gezisini izleyen yazarı Vahap Munyar, gezi dönüşü verilen mesajdan şu sözleri başlığa çekmiş: “Şanghay 5’lisi bizi rahatlatır.”

Bu açıklamanın etkisini de önümüzdeki hafta görürüz.

Türkiye, parasındaki gevşeme ile, en son 1994 ve 2001 yıllarında karşılaşmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here