Netflix’ten Uygur Türkleri cevabı.. Çinli yazarın görüşlerine katılmıyoruz

0

Film ve dizi platformu Netflix, ABD’li beş senatörün Çin’in Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerini savunan Çinli yazar Liu Cixin’in bilim kurgu kitabı üçlemesini TV dizisine uyarlamaması için yazdığı mektuba cevap verdi. Platformun açıklamasında, Netflix’in, Çinli yazarın Pekin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik muamelesine ilişkin görüşlerine katılmadığı bildirildi.

Netflix Küresel Kamu Politikası Başkan Yardımcısı Dean Garfield, senatörlere gönderdiği mektupta “Bay Liu bu gösterinin yaratıcısı değil kitabın sadece yazarıdır. Kitabıyla veya Netflix şovuyla hiçbir ilgisi olmayan yorumlarına da katılmıyoruz.” cevabını verdi.

Tennessee Senatörü Marsha Blackburn’ün öncülüğünü yaptığı Cumhuriyetçi senatörler, Liu Cixin’in, “Pekin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara karşı hak ihlallerini savunduğunu dile getirmişti.

Ayrıca Liu’nun 3 kitaptan oluşan serisini diziye çevireceğini açıklayan Netflix’in bu kararını gözden geçirmesi çağrısı yapan senatörler mektupta, “Sincan’daki (Doğu Türkistan) vahşilikler ortadayken böyle bir karar gönül rahatlığıyla alınamaz, bu karar suça ortaklık olur.” ifadesini kullanmıştı.

Senatörler, Liu’nun 2019’da New Yorker dergisine Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve diğer Müslümanlar üzerindeki kısıtlamasına ilişkin yorumlarını hatırlatmıştı. Liu, dergideki yorumunda “Hükümet onların (Uygurlar) ekonomilerine yardım ediyor ve yoksulluktan kurtarmaya çalışıyor. Ülkeyi biraz gevşetirseniz, sonuçları korkunç olur.” demişti. Bu arada dünyada 190’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Netflix, Çin’de yasak.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here