Noel çarşısında keyifle gezen örtülüler

11

Yazımın başlığı biraz garip mi geldi? Yok, yok gelmesin. Açıklayacağım zaten. Sadece örtülüler değil, bütün insanlar istedikleri yerlerde istedikleri gibi gezebilirler, ama bütün insanlar…

Almanya’da bütün şehirlerde noel çarşıları (Weihnachtsmarkt) kuruldu. Işıl, ışıl ve rengarenk. İnsanın burnunu okşayıp geçen tarçınlı kurabiye kokusu ile soğuğun bütünleşmesi, noelin yaklaştığının habercisi. Bu çarşılarda kurulan küçük tahta dükkanlarda ilginç hediyelikler de bulabiliyorsunuz. 

Noel çarşısında gezerken dikkatimi çeken, cami çalışmalarında olduklarını örtünme tarzlarından bildiğim kadınlar oldu. Kadınların özgür olmaları ve farklı mekanlarda bulunmaları benim için önemli ve hep teşvik etmişimdir. Peki neden burada yazacak kadar ilgimi çekti? 

Almanya’da camilerde çalışmalara destek veren kadınların örtünme tarzları bellidir. Bu kadınların noel çarşılarında keyifle gezmeleri, bana camiye nadir gelenlerin durumlarını anımsattı. Bu yüzden de ilgimi çekti doğal olarak. Hani nadiren camiye gelen kişiler vardır ya. Camiye geldiklerinde hemen şu sorularla karşılaşırlar: ‘Hangi dağda kurt öldü de camiye geldin?’ ‘Maşallah, sen camiye gelir miydin ya?’ ‘Hayırdır, yolunu şaşırdın galiba’ gibi…

Ne kadar acı öyle değil mi? 

Ara sıra da olsa camiye gelenlere yöneltilen bu sorular, sanki dinin ve caminin sahibi olanlar tarafından yöneltiliyor gibi. Noel çarşılarını gezen cami cemaati insanlar için bu cümleler ya da sorular yöneltilmez…

Noel çarşısında (Noel’in din merkezli bir kutlama olması sebebiyle) keyifle gezen örtülüler olabildiği gibi, camilere de arada sırada gelenlerin olması çok normal. 

Müslümanların yanlış davranışlarını örneklendirdiğim Çarşamba günü yazılarımla ilgili eleştiriler geliyor. ‘Neden hep Müslümanları eleştiriyor muşum?’

Reklam

Nedenini şu örnekle açıklayayım: 

Ailelerini tanıdığınız birkaç çocuğun yaramazlık yaptıklarına şahit olduğunuzu varsayın. Bu çocuklardan, ailesinin örnek aile olabileceğinizi düşündüğünüz çocuğa hemen şu cümleyi söylemez misiniz: ‘Hmmm, bunu senden hiç beklemezdim’. 

Neden böyle dersiniz? Çünkü ailesini tanıyorsunuzdur ve o aile çocuğuna iyi bir eğitim vermiştir ve bu eğitim sebebiyle yanlış bir davranış sadır olmaması gerekir. 

İşte benim yaklaşımım da aynı böyle. İslam, son gelen ekmel din diye övünüyoruz. Müslümanların da nasıl olmaları gerekir? İslam’a yakışır şekilde…

İşte, Müslümanlardan bu örnek davranış tarzlarını beklediğim ve bırakın örnek davranışı; aksine yanlış, hatalı ve İslam’a tamamen zıt hareketleri gördüğüm için eleştiriyorum. 

Normali bu olmamalı. Normali camilere nadiren gelenlere böyle cümleler sarfedilmemeli. Normali, normali, normali….

Peki neden böyle? 

En basit şekliyle sebebi şu: İslam’da olmayan şeyleri İslam’ın emriymiş gibi inandıkları, öğrettikleri ve başka insanlara dayattıkları için. 

Reklam

Örnek mi? Hemen sıralayalım. 

İslam’da neler yok: Haram yemek, faiz, israf, lüks hayat, tüketim çılgınlığı, insanları kandırma, şefaati şehyten-gavstan ve dini kişilerden beklemek, mehdinin geleceği, kadercilik, mezhepler, tarikata bağlanma, kıyamet alametleri, Kuran’ı anlamadan sevap için okuma, ölüye Kuran okumak ve sevap transferi yapma, insandan tevbe alma ve rabıta yapma, erkeğe itaat, erkeğin üstünlüğü, siyah çarşaf, cübbe-sarık-sakal, keramet sahibi olma, sünnet namaz zorunluluğu, Cuma namazı erkeklere farz inancı (Kadınlar da Cuma namazı kılarlar), kölelik-cariyelik teşviki, kadının uğursuzluğu, kaza ve teravih namazı, haremlik-selamlık şartı, kutsal günler-kandiller, keyfe binaen haram kılma, erkeğin kadını dövme hakkı, Kuran anlaşılması zordur, anlayamazsınız, çocuk gelinler, dini/İslam’ı kullanarak para kazanma ve daha bir sürü fiil…

Bunlar İslam’da yok!

Müslümanlar, İslam’da olmayan bu fiilleri yapıyorlarsa; İslam’ı bozdukları için, onları eleştirmek-uyarmak farzdır. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

11 YORUMLAR

 1. Sinan bey! Birilerinin tansiyonunu yükselteceksiniz.
  Bu yazınız Din satarak para kazananları çıldırtacak,
  doğruları arayanlar içinde değer biçilemez harika bir yazı olmuş.
  Ellerinize sağlık.

  • Din satarak para kazananlar diyerek, oldukca kalabalik bir musluman topluma bu derece agir hakaret edebilecek kadar siradan olmadiginizi dusunuyordum. Fehmi korunun yazilarinin altinda yorumlarinizi goruyorum. Bu ifadenin size yakismadigini dusunuyorum

    • Noel çarşılarını öyle içten anlatmışsınki gidesim geldi, gezmiştim daha önce ,şirkten içki kokusundan… içim kalktı.
     Camiye, müslümanlara eleştirel yaklaşacağına güzellikleri anlatsanda İnsanlar camiye yönelseler daha güzel olmazmı.
     “Allah’a giden yol Camiden geçer, Allah kullarını secdelerden seçer.”
     Selam ve dua ile.

 2. Kuran-ı Kerim’i anlayarak okuyanlar bu yazıdan rahatsız olmazlar. Ama dincileri, şirk içinde olupta dindarım diyenleri bu yazı rahatsız edebilir.
  Allah’ın emirleri Kuran-ı Kerim’de. Ama O abdestsiz “dokunulmaz” hale getirildiği için birtek İslam yerine binbir çeşit islam-müslüman ortaya çıktı maalesef. Onlarda birbirlerini yemekle meşguller. Ondan sonra “kahrolsun dışgüçler”.
  Ne acı.

 3. Bu site, geleneksel Islam diye bilinen olgu Ile mucadele amaciyla kurulduysa bilelim. Geleneksel islamin hassasiyetlerinin uzerinde sigara sondurme tavri, fehmi korunun sitesine yakismiyor. Biz selahiyeti elimize alinca, islami konulara da El atacagiz, feto ve bir kisim cemaatler operasyonundan daha etkili ve daha kapsamli operasyonlarla, “bugune kadar yanlis anlasilan islam”in dogrusunu tav’an veya kerhen yerlestirecgiz gibi bir niyetiniz varsa bilelim. Tesebbuh konusunda iskilipli merhumu sehit verdik. Mahremiyet, Kurani kerim ve hadisi seriflerde me’murun bih olan bayrak mevzulardandir. Anlamasa da mukabele onemli bir sunnettir. Bu ve benzeri husu ve hudu icerisinde riayet etmege calistigimiz hususlarda yasar nuri, zekeriya beyaz vs gibi her ramazan, vecd ve Kalb huzurumuza saldiran, dini huzurumuza bozmayi maksad ittihaz etmis bir cizgi in devami olan sizlere diyebilecegimiz hic bir seyimiz yok. Sikayetimiz Mevla’ya… Mevla dininin ve muslumanlarin garib oldugu ahir zamanda, mehma emkene yasamaya calistigimiz dinini tagyire cehd eden eklektizm mucahidlerine firsat vermesin.
  Bir umuttur diye baktigimiz.her yeni olusum, icinde itikadimizi hedef Alan unsurlar barindiriyor. Aylarca camiye ugramayan bir muhendisin, veladet kandilinde peygamberimizi hatirlamasi, kasidei Bürde dinleyerek gozlerinin yasarmasi, cemaatler kalkip gunahlara keffaret olmasi umidiyle bir tesbih namazi kilmasi, bir aksam bir kac Saat Allah ve rasulu icin kendi I yormus olmasinin verdigi ic huzur, size ne zarar Verdi ki, bunlarla mucadeleyi kendinize misyon seciyorsunuz? Esrar ve toz ticaretinden bikmis, kendi e cikis you arayan bir cok insanin, kendi e buyuk Kabul ettigi bir seyhin elini opup, seyhe söz verdim, ayiptir deyip, bu isler den El etek cekmesi, esmaul husnayi bagira bagira soyleyerek cezbeye gelmeye calismasi, sizin dunyada mucadele edilecek en buyuk probleminiz MI? Insanlarin kutsallari ve manevI hassasiyetlerine karsi dusmanlik gayretinize dur diyecek icinizde hic akli basindan bir Adam yok mu?

 4. Sayin Nurdan,
  Islam”i farkli anlamaya calisarak yanlisliklar icinde olanlarin tansiyonlarinin cikmasi, mahserde hesaba cekilirken “Bilmiyorduk” demelerinden daha hayirlidir diye düsünüyorum.
  Sevgi ve BIlgiyle kalin

 5. Sayin Sönmez,
  Katkiniz icin tesekkür ederim.
  Anlasilmak kadar güzel bir durum yok. Derdinizi, yazdiklarinizi anlayan insanlarin olmasi insani mutlu ediyor.
  Islami arastirmadan bilmeden kendi kafasina göre DIN üretenler, rahatsiz oluyorlar, evet.
  Ama Islami arastirip ögrenmeye calisanlar ise rahatsiz olmayip, dogru oldugunu tasdik ediyorlar.
  Sevgi ve BIlgiyle kalin

 6. Sayin Tarhan,
  Öncelikle ifad edelim: Bu site GELENEKSEL ISLAM ile mücadele icin kurulmadi, buradan ALGI olusturmaya calismayin.
  Ikincisi: Geleneksel Islamin hassasiyetleri diye sanki KUTSAL a küfredilmis gibi bir ALGI olusturmaya calismayin, Geleneksel Islam Islam midir , degil midir? Önemli olan Islam dir, bunu bilelim. Gelenek Islam diye kutsallar olusturup, sanki Islam mis gibi sunmaya calismayin.
  Yanlisliklar üzerine bina ederek, isinize gelmeyen isleri , feto damgasi ile kirletmeyi de birakin.
  Verdiginiz örnek zaten yazida konu edinilen, arada camiye gelenlere yapilan Islam disi tepkiler. Yazidan cok farkli bir fikir ifade ediyormus gibi, icinizdeki olumsuzlugu ve gayri islamiligi burada ortaya dökmenize gerek yok.
  Bilmediginiz ortada: Insanlarin kutrsali , maneviyatlari sanki Islam mis gibi sunuluyor ama ISLAM degil, ve buna ses cikarilmasin istiyorsunz.
  Maneviyat yada MIstik dusunce ve kutsallarinizi istediginiz gibi yasayin, size kimse laf edemez. Ancaaak bu yanlisliklari Islammis gibi sunarsaniz, orada büyük bir yalan icindesinizdir. Bunlar Islam degil. Herkes de bunlari okuyacak, arastiacak ve ögrenecek. Islam diye insanlari kandirma dönemi de bitecek.
  Önemli olan Islamdir.
  Sevgi ve Bilgiyle kalin

 7. Kimler islamdir, Kimler degildirin kararini verecek bir otorite olarak sn sinan eskicioglu, ahiret saadetinin yolunun kendi ifadesini tasdikten gectigini, like yapan yorumculara yazdigi tesekkur mesajinda ifade buyuruyor. Komik otesi bir durum. Nedense baskalarinda telin ettikleri seyin izdusumunu icra etmekte beis gormuyorlar.
  Feto konusunda ne dedigimi anlamamissiniz, muhtemelen simdi yazdigim ilk cumlenin yorumlarinizin ozeti oldugunu da anlayamayacaksiniz.
  Galiba ilahiyatcisiniz. Ama anladigim kadariyle islami ilimler ve jargonuna vukufiyetiniz yeterli degil. Siz de Ben de, birer okuyucuyuz. Hukum verme, tercihte bulunma gibi yetkinligimiz yok. Oyle oldugunuzu zann edebilirsiniz. Muteveffa dpt mustesari sn evrenosoglu da, elif cuzu bilgisi bile olmaksizin, fevkalade yetkinlik zehabinda idi.
  Geleneksel Islam islam midir degil midir? Lafazanliga gerek yok.
  Omer Nasuhi Bilmen, Elmalili Hamdi Yazir gibi son donem ulemasinin takip ettigi cizgi. Onemli olan burasi. Bu cizgiyi Islam sayiyor musunuz saymiyor musunuz?
  Geri kalan tasavvufi yonelimler. Kimse onlari Kabul etmek zorunda degil. Ama hakaret etmek, saygisizlik etmek de kimsenin haddi degil.
  Islam davasinda tas ustune tas koymamis, burslu University ogrencisi rahatligiyla her yere burun kiviran, hatta, tas ustune tas koymaya calisanlara tas atmayi cihad sayan bir zihniyete dur denilmeli.
  Cumhuriyet doneminin 80 yildir Islam davasinin cilesini ceken, ter doken insanlara biraz saygi. Bu saygiyi sizden beklemiyorum. Bunu siz anlayamazsiniz. Anlarsa adiyla mutenasib sn fehmi koru anlar.
  Ama aleyhinizdeki yorumlari da yayinlayabilmenizdeki cesareti takdir ediyorum.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here