Noviçok sinir gazı, şu ana kadar bilinen türlerin daha sert bir versiyonu..

0

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin zehirlendiği Noviçok sinir gazının şu ana kadar bilinen türlerin “daha sert” bir versiyonu olduğu belirtildi.

Spiegel’in haberine göre Almanya’nın dış istihbarat teşkilatı BND’nin Başkanı Bruno Kahl, geçen hafta yapılan gizli bir toplantıda Navalni’nin Noviçok sinir gazının “daha sert” yeni bir versiyonu ile zehirlendiğini söyledi. Haberde, Alman güvenlik yetkililerinin Navalni’nin havaalanı yolunda ya da havaalanında Rus gizli servisi tarafından zehirlendiği ihtimali üzerinde durduğu belirtildi.

Olayı inceleyen yetkililere göre, amaç Navalni’nin uçuş esnasında ölmesiydi. Ancak uçağın pilotunun Omsk’a acil iniş yapması ve akabinde Navalni’ye kaldırıldığı hastanede ilk müdahelenin yapılmasının, Rus siyasetçinin hayatını kurtardığı belirtiliyor.

Alman hükümeti Ağustos ayı sonunda Sibirya’dan Moskova’ya uçarken fenalaşan Navalni’nin eski Sovyetler Birliği döneminde üretilen Noviçok grubu bir sinir gazı ile “kuşkuya yer bırakmayacak” şekilde zehirlendiğini açıklamıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Navalni konusunda Rusya’dan açıklama beklediklerini söylemesinin ardından Moskova’ya karşı yaptırım ihtimali gündeme gelmişti.

Olası yaptırımlar çerçevesinde dile getirilen hamlelerden biri de Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 projesinin durdurulması. Ancak konuya ilişkin Avrupa Birliği nezdinde henüz bir uzlaşmaya varılabilmiş değil.

Almanya – Rusya ilişkilerinin gerilmesine yol açan Navalni olayı bugün Federal Meclis’in de gündemindeydi. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Moskova’yı bir maskeleme taktiği izlemekle itham etti. Hardt, bu durumun Rusya’nın olayın aydınlatılması konusundaki motivasyonu konusunda şüpheye yol açtığını belirtti.

Daha önce yaşanan zehirlenme olaylarında Rus devletinin parmağının olduğu yönünde işaretler bulunduğuna dikkat çeken Hardt, Navalni olayında da durumun farklı olmadığını savundu. Hür Parti (FDP) ve Yeşiller de Federal Hükümetten Moskova’ya karşı daha sert bir tavır benimsemesini talep etti.

Almanya’dan Rusya’ya onay

Rus polisi, Noviçok sinir gazıyla zehirlendiği gerekçesiyle Berlin’de tedavi gören muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’nin sorgulanması için Alman makamlarından izin istedi.

Talebi değerlendiren Almanya Adalet Bakanlığı, Moskova’nın adli yardım isteğini onayladığını ve soruşturma kapsamında, Alman savcıları Rus yetkililerle çalışmakla görevlendirdiğini bildirdi. Berlin Savcılığından yapılan açıklamada, hukuki yardım sağlamak amacıyla kendilerine görev verildiği ve Navalny’nin ‘rızası doğrultusunda’ sağlık durumu hakkında Rusya’ya bilgi aktarılacağı belirtildi.

Rusya adına Alman savcılara, ulaştırma polisi eşlik edecek. Moskova, Navalny’nin komadan çıkması ve durumunun da ‘düzelmiş’ olması nedeniyle özel polis memurlarının ilave sorular soracaklarını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sık sık eleştiren Navalny, 20 Ağustos’ta Rusya’da bir iç hat uçuşunda hastalanmış ardından 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here