Obama’dan giderayak İran’a kıyak.. ABD İran’a ambargoyla yasaklanmış Boeing uçağı satışına izin verdi..

1

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Gelirler Kontrol Ofisi (OFAC) İran-Air tarafından siparişi verilmiş 20 milyar dolar değerinde jetlerin satışı için Airbus Group SE’ye yeşil ışık yaktı.

OFAC’ın verdiği lisansla Airbus İran’ın siparişini yerine getirebilecek.

Aslında Airbus Group SE merkezi Fransa olan bir Avrupa şirketi; ancak yapımda kullanılan parçaların yüzde 10’dan fazlası ABD’de üretildiği için Washington’un satışa izin vermesi gerekiyor.

Lisans verilmesi İran ile ABDve 5 ülke arasında imzalanmış nükleer anlaşmanın gereği. Bu da anlaşmayla ambargonun kalkmasına onay vermiş ABD Başkanı Barack Obama’nın son kararlarından biri.

Airbus şirketiyle 27 milyar dolar tutarında 118 adet uçak için bu yılın Ocak ayında anlaşmıştı İran; anlaşma Fransa ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından imzalanmıştı.

İran ile varılan nükleer anlaşma ABD’de bazı çevreler tarafından benimsenmiyor; nitekim Kongre’nin Temsilciler Meclisi kolu, 17 Kasım günü, İran’a Amerikan sivil uçak satışlarını engelleyici bir yasa kabul etti. O yasanın Senato’ya da gelmesi bekleniyor.

Beyaz Saray Başkan Obama’nın çıksa bile yasayı veto edeceğini açıklamıştı.

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here