OHAL Komisyonu karar vermediği için 18 bin KHK’lı 4 yıldır hakkını arayamıyor..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste dikkat çekici açıklamalar yaptı. OHAL Komisyonu karar vermediği için 18 bin KHK’lının 4 yıldır hakkını arayamadığını dile getiren Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’de insanlar yargıya kavuşamıyor. OHAL döneminde KHK’larla yüz binlerce kişi işinden ihraç edildi. O kişiler ne yaptılar? İdare mahkemelerine koşturdular. Orası, ‘Biz bakmıyoruz, geri git.” dedi. Anayasa Mahkemesine gittiler. ‘Biz bakmıyoruz, geri git.’ dediler. Binlerce kişi AİHM’e gitti. Orası da ‘Biz bakmıyoruz, geri git.” dedi. 6 ay boyunca ortalıkta dolaşıp durdular.

Sonunda iki yıllığına bir OHAL Komisyonu kuruldu. 3,5 yıl oldu, hâlâ 18 bin kişinin kararı çıkmış değil. İki kez OHAL Komisyonun süresi birer yıllık uzatılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yargıya kavuşamıyor. Biz böyle bir durumdayız, baro yasasını konuşuyoruz. Ayda 5 bin dosya bakılacaktı şimdi üç buçuk ayda ancak 3 bin dosyaya bakıldı ve tahminen beş yıl sonunda bitecek.

2021 Aralık’ta bitecek ve biz kendimize ait dünya rekorlarını kıracağız. Beş yılın sonunda ancak vatandaş yargıya ulaşacak. Cumhurbaşkanının emriyle anında görevden alınabilecek, OHAL Komisyonu kararlarından sonra ancak yargıya ulaşabilecek bir kitle var karşımızda. Yargının yerine geçmiş bir OHAL Komisyonu, memleketteki perişanlık ortada.

OHAL döneminde 29 insan kaçırıldı. Kaçırılma girişiminde birçok kişi de son anda siyah Transporterlardan kurtuldu. Kürt illerinde oldu, Ankara’da, İstanbul’da böyle çok vakalara rastladık. Bağırdılar çağırdılar, ‘insan kaçırıyorlar’ dediler ve bu insanlar, canlarını kurtardılar.

Kaçırılma, işkence bir insanlık suçudur. Kime yapılırsa yapılsın insanlığın lanetlemesi gereken suçlardır ve bunu hukuken yargılamalıyız, lanetlemeliyiz. Kimse de bunları sümen altı edememeli. Bütün bu vahim hadiseler yaşanırken, Beyaz Torosların yerine Siyah Transporterların geldiği bir ortamda bütün bunlar göz ardı ediliyor.

“Başörtülü zalimler gelsin diye mücadele vermedik”

Başörtüsü yasakları konusunda yıllardır mücadele vermiş bir insanım ve şu anda da böyle bir yasak gelse en başta karşı çıkacak insanım. Ben hayatımı baş örtüsüne yapılmış yasaklarla mücadele ile doldurdum, yıllarca bu konuda mücadele verdim, şu anda baş örtülü mazlumlar olmasın diye mücadele verdik ama bunun yerine başörtülü zalimler gelsin diye mücadele vermedik. Yaptıkları haksızlıkları din üzerinden, baş örtüsü üzerinden temizlemeye çalışanlar gelsin diye bunları yapmadık. Birileri iktidarlarının dejenerasyonlarını baş örtüsü ile gizlemeye çalışsınlar diye baş örtüsü mücadelesi vermedik. Birileri düşüşlerini engellemeye çalışsınlar ve bunu baş örtüsü ile yapsınlar diye baş örtüsü mücadelesi vermedik. Yaptıkları kötülükler ile hukuksuzluklar ile yüzleşeceklerine bunları yapmayıp baş örtüsü üzerinden din istismarı yapsınlar diye bu mücadeleyi vermedik. Kimse dini istismar vasıtası olarak kullanamaz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here