Okul yemeklerinden mahrum kalan 370 milyon çocuğun geleceği tehlikede..

0

COVID-19 krizi, dünya genelinde yoksul insanlar arasındaki açlık seviyelerini yukarılara taşıdı. Dünya Gıda Programı (WFP) ve UNICEF, okulların kapanmasıyla birlikte okulda verilen yemeklerden mahrum kalan 370 milyon çocuğun beslenme ve sağlık açısından karşı karşıya kalacağı yıkıcı sonuçların önüne geçebilmek amacıyla hükümetlere çağrıda bulundu.

WFP İcra Direktörü David Beasley, şunları söyledi: “Dünya çapındaki milyonlarca çocuk için okulda yedikleri bir öğün yemek, o gün yedikleri tek öğün olmakta. Bu öğün olmaksızın aç kalabilir, hastalanarak okulu bırakmak zorunda kalabilir ve yoksulluğun etkilerini bir nebze olsun bertaraf etmek için ellerindeki en iyi şansı kaybedebilirler. Bu salgınının bir açlık felaketine dönüşmesini engellemek ve hiç kimsenin geride bırakılmadığından emin olmak için hemen şimdi harekete geçmeliyiz.”

Okulda sunulan yemekler özellikle kız çocukları için kritik önem taşıyor. Pek çok yoksul ülkede bir öğün yemek vaadi, anne babaların kız çocuklarını okula göndermeleri için yeterli oluyor ve bu da kız çocuklarının ağır ev işlerinden kaçınabilmesini sağlıyor ya da çocuk evliliğine maruz kalma risklerini azaltıyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore ise şöyle konuştu: “Bu bağlamda okul, bir eğitim kurumundan çok daha fazlası demek. Pek çok çocuk için okul; güvenliğe, sağlık hizmetlerine ve beslenmeye erişim sağlayan bir yaşam hattı. Eğer hemen şimdi harekete geçmezsek ve en kırılgan durumdaki çocuklara yönelik hayat kurtarıcı hizmetleri yaygınlaştırmazsak, COVID-19’un neden olduğu tahrip edici etkiler önümüzdeki on yıllarda da hissedilecektir.”

Yoksul ülkelerdeki çocuklar, okul yemeği programlarının yanı sıra, okulları vasıtasıyla sunulan aşılama kampanyaları ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesine yönelik programlardan da faydalanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından yakın zamanda paylaşılan ve okul yemeklerinden faydalanamayan çocuk sayısını vurgulayan rapora cevap olarak harekete geçen WFP ve UNICEF, kriz süresince okula gidemeyen çocukları desteklemek amacıyla hükümetlerle birlikte çalışıyor.

68 ülkede hükümetler ve WFP, okul yemeklerine alternatif olarak evlere yemek dağıtıyor veya yardım kuponu, nakit transferleri vb. şekillerde çocuklara destek sunuyor. Bu ortaklık kapsamında, WFP ve UNICEF önümüzdeki aylarda da, okullar açılıp çocuklar geri döndüğünde okullarda sunulan yemeklerden ve sağlık programlarından faydalanmasını sağlamak için hükümetlere destek olmaya devam edecek.

Bu aynı zamanda, anne babaları da çocuklarını okula geri yollamaları için teşvik edecek. WFP ve UNICEF ayrıca, okulda sunulan yemeklere ihtiyacı olan çocukları Okul Yemekleri Haritası adlı çevrimiçi bir uygulama üzerinden takip edebilmek amacıylda iş birliği yapıyor. UNICEF ve WFP, başlangıçta 10 milyon çocuğu desteklemek üzere 30 düşük gelirli ya da kırılgan durumdaki ülkeye odaklanacak olan bu çalışmaya 600 milyon Amerikan Doları tutarında katkı yapılması için çağrıda bulunuyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here