Olaf Scholz Dönemi başlıyor

0

Almanya için Angela Merkel Dönemi bitti.

Seçimlerin üzerinden sekiz hafta geçti ve bu sürede koalisyon görüşmeleri hızlanmıştı. Dün yapılan açıklamalara göre Almanya Olaf Scholz Dönemi’ne giriyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi (Grünen) koalisyon hükümeti mutabakatı sağlandı.

Maliye Bakanı görevini devam ettiren Olaf Scholz yeni hükümetin Şansölye’si (Bundeskanzler) olacak.

2018 yılından beri Maliye Bakanı ve Şansölye yardımcılığı görevini yürüten Scholz Sosyal Demokrat Parti’den ve yapılacak seçimle de Şansölye’liği tescillenecek.

Scholz 1958’de Osnabrück’de doğdu. Tekstille uğraşan bir ailede dünyaya geldi ve protestan kilisesinde vaftiz edildi.

Scholz, kendisinin 17 yaşında SPD’ye katılmasını, Helmut Schmidt’e olan hayranlığından kaynaklandığını belirtiyor. Üniversite de hukuk eğitim aldı ve iş hukuku alanında avukatlık yaptı. Bu süreçte de SPD içerisinde çeşitli görevler üstlenerek 90li yılların sonunda parlamentoya seçildi. Çalışma bakanlığı yaptığı dönemde (2007-2009) branşlara özel asgari ücretlendirme yasasını hayata geçirdi. 2011-2018 yılları arasında Hamburg belediye başkanlığı görevinde bulunduğu için halkın arasından geldi diyebiliriz.

Olaf Scholz ve eski Şansölye Gerhard Schröder

2017 seçimlerinde Başbakan yardımcısı seçildi ve sonrasında yukarıda da ifade ettiğim gibi Maliye Bakanlığı görevini yaptı.

Sakin yapısı ve mütevazi kişiliği ile Angela Merkel’in yerini dolduracak gibi görünüyor.

Almanya medyası ‘trafik lambası’ koalisyonu dese de benim için bu koalisyon bir ‘denge’ koalisyonu.

Neden trafik lambası deniyor?

Nedeni şu: Sosyal Demokratlar kırmızı, Hür Demokratlar sarı ve Yeşiller de yeşil.

Benim denge koalisyonu dememin nedeni de kelimenin tam anlamıyla dengenin sağlanmış olması.

Sosyal Demokratlar Almanya’nın en eski partisi ve çıkış noktası da işçi sınıfı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin de üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal’in önemli kurucuları arasında olan SPD (Sosyal Demokratlar) aynı zamanda önemli ve etkili bir konuma sahip.

Anlayacağınız işçileri temel alan ve sosyal demokrasi çizgide olan bir parti.

Hür Demokratlar (FDP) ise daha çok zenginlere hitap eden bir parti. Bir arkadaşım hangi partiye oy vereceğimi sormuş ve FDP’ye mi vereceksin demişti. Ben de kendisine ‘hayır ben zengin değilim’ demiştim. Almanya’da belli bir seviyenin üzerinde olan zenginler çoğunlukla Hür Demokratları destekler.

Yeşiller de hepinizin bildiği gibi çevreci bir parti. Bütün faaliyetlerinin merkezinde çevre var. Koalisyon görüşmeleri devam ederken Alman medyası başka bir konuyu da tartışmaya başlamıştı: Kömür madenciliğinin sonlandırılması. Hedeflenen en erken tarih de 2030 yılı.

Koalisyonla yönetimin güzelliği de burası. Sadece Sosyal Demokratlar olsa zenginler için kötü olacaktı. Zenginler olmadan da yatırımlar ve çalışmalar tam olmayacak. Sadece Hür Demokratlar olsa işçi sınıfı için kötü olacaktı. Sosyal Demokratların olması işçi sınıfının önemsenmesi için önemli. Üretim, fabrikalar ve çevrenin kirlenmesi konuları Yeşiller olmasa önemsenmeyecekti bu yüzden Yeşiller’in olması da iyi oldu.

Olaf Scholz ve spor arkadaşları

Anlayacağınız üç önemli siyasi parti bir araya geldiler ve koalisyon mutabakatını yayınladılar. Bu denge koalisyonu benim hoşuma gitti.

Diğer bir konu da Hristiyan Demokrat Parti’nin artık muhalefet olma zamanı gelmişti ve zamanlama da bence çok iyi oldu.

Tamam Angela Merkel iyi kadındı.

Ama Hristiyan Demokrat (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) yaklaşımları ile artık bıktırmıştı. Sağa yakın söylemler, yabancılara karşı tutumları ile Almanya’nın çok kültürlü yapısına zarar verir olmuşlardı.

Neden böyle diyorum?
Hemen size bir örnek vereyim.

Alexander Gauland. Almanya için Alternatif Partisi’nin kurucularından ve fahri genel başkanı.

Gauland aşırı sağ dediğimiz Almanya için Alternatif partisinin kurucularından olmadan önce ne iş yapıyordu?
CDU dediğimiz Hristiyan Demokrat Parti’de milletvekilliği yapan bir politikacıydı.

Ne demek istediğimi sanırım anlatabilmişimdir.

İsterseniz ülkemizden bir örnekle de açıklayayım.

Bugünlerde ön plana çıkan İyi parti MHP’dekiler kadar milliyetçi değillermiş gibi gözükseler de içlerinde o potansiyeli bulunduran kişiler.

Hristiyan Demokratlar ile Hristiyan Sosyal Birlik’tekiler de böyle.

Bu bakımdan onların yönetimden gitmelerine açıkça söylemem gerekirse çok sevindim.

Irkçılığın arttığı bir zaman aralığında hangi ülke olursa olsun bu potansiyeli barındıran siyasetçilere prim verilmemelidir diye düşünüyorum. Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikGeleceğin Endüstrileri (1): Robotların dünyası
Sonraki İçerikEkonomik savaşın ‘içerideki ve dışarıdaki Türkiye düşmanları’ kimler olabilir?
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here