Ölenlerin sayısı 30 bini aştı..

0

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı dünya genelinde 30 bini aştı.

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 299’a, vaka sayısı 650 bin 913’e ulaştı.

Kovid-19 yüzünden bugüne kadar en fazla can kaybı 10 bin 23 kişiyle İtalya’da gerçekleşti. İtalya’nın ardından ikinci sırada yer alan İspanya’da 5 bin 812 kişi hayatını kaybetti. Salgının ortaya çıktığı Çin, 3 bin 295 can kaybıyla üçüncü sırada yer aldı.

Kovid-19 salgınından ötürü en fazla ölümün gerçekleştiği dördüncü ülke 2 bin 517 kişi ile İran, beşinci ülke ise 2 bin 314 kişi ile Fransa oldu. Çin’in Vuhan kentinde geçen yıl aralık ayında ortaya çıkan Kovid-19 salgını şu ana dek 200 ülke ve bölgeye yayıldı.

Arap ülkelerinde ölümler ve vaka sayısı artıyor

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Tunus’ta 8’e, Cezayir’de 29’a yükseldi.

Başkent Tunus’un güneyindeki Sfaks kenti Bölge Sağlık Müdürü Ali el-Ayyadi, Habib Burgiba Hastanesi’nde Kovid-19 nedeniyle 70 yaşında bir kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Tunus’ta böylece Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 8’e yükseldi. Ülkede şu ana kadar 227 koronavirüs vakası tespit edildi.

Cezayir’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükselirken, vaka sayısı 454’e ulaştı. Sağlık Bakanlığına bağlı Koronavirüs Gözlem ve Takip Komitesi Sözcüsü Cemal Fevrar, düzenlediği basın toplantısında, vefat eden kişi sayısının 29’a, vakaların ise 454’e yükseldiğini duyurdu.

Fevrar, 31 kişinin ise tedavi sonrası taburcu edildiğini aktardı. Cezayir’de daha önce yapılan açıklamada, Kovid-19 kaynaklı can kaybı 26, vaka sayısı ise 409 olarak duyurulmuştu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Libya Hastalıklarla Mücadale Ulusal Merkezi, ülkede 2 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini ve toplam sayının 3’e yükseldiğini açıkladı. Merkezin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, vakaların Misrata ve Trablus’ta görüldüğü bildirildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here