Ömer Faruk Gergerlioğlu hastaneye kaldırıldı..

0

Ankara’daki evinde Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından gözaltına alınırken darp edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu, adli işlemlerin ardından kalp ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Oğlu Salih Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından eski HDP Kocaeli Milletvekilinin cuma gecesi sevk edildiği Ankara Şehir Hastanesi’nde anjiyo olduğunu ve yoğun bakımda kalacağını duyurdu. Gergerlioğlu, yüksek tansiyon nedeniyle yoğun bakımda tutulan babasının sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Eski milletvekili hakkında ilk hastane raporunda anjiyo yapılması önerilmesine rağmen güvenlik güçleri tarafından cezaevine götürüldüğünü belirterek tepki gösteren Salih Gergerlioğlu, “Hastaneye daha yeni getirildi. İlk hastanesindeki doktor anjiyo önermesine rağmen cezaevine götürmüşler. Böyle bir rezalet olabilir mi? Ne yapmaya çalışıyorsunuz?” paylaşımında bulundu.

HDP ise sosyal medya hesabından “Vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu, darp raporu ve kalp ağrısı şikayetine rağmen kaçırılırcasına cezaevine götürüldü, kendisinden saatlerce haber alamadık. Durumunun ağırlaşması üzerine gece yarısı hastaneye sevkedildi. İnsan haklarının ayaklar altına alındığı bir durum yaşanıyor.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Avukatı Bişar Abdi Alınak, gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen Gergerlioğlu’na hastanede verilen darp raporunu paylaştı. Raporda, gözaltına alınan eski milletvekilinin sol elinde sıyrık, her iki kol ve ensesinde kızarıklıklar olduğu belirtildi. Geçici hekim kanaat raporunda, nefes darlığı beyan eden Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yapılan tetkikler sonucu ‘oksijen saturasyonu yüksekliği’ nedeniyle oksijen verildiği belirtildi ve kardiyoloji görüşü tavsiye edildi.

Sosyal medyada bir haberi paylaştığı için 2 yıl 6 ay hapis cezası alan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 17 Mart’ta düşürülmüştü. Gergerlioğlu, karara tepki olarak HDP’nin Meclis’teki grup odasında “Adalet Nöbeti” adı altında protesto eylemi düzenlerken 21 Mart’ta gözaltına alınmış ve TBMM’den çıkartılmıştı.

Emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakılan Gergerlioğlu, Adalet Nöbeti eylemine HDP binasında devam ediyordu. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu, TBMM Başkanlığı’nın alanına girdiğini belirterek, yetkisizlik nedeniyle oy birliğiyle reddetmişti. Mahkeme, Gergerlioğlu’nun bireysel olarak yaptığı başvuruyu ise ayrıca değerlendirilecek.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here