Orman yangınları.. 2019 en kötü yıl mı?

0

Güney Amerika ülkeleri, Amazon yağmur ormanlarında devam eden yangınlarla ortak mücadele konusunda bir anlaşma imzalarken, dünyanın birçok noktasında görülen yangınlar da hız kesmeden devam ediyor.

Amazon ormanlarının yanı sıra Rusya, Asya ve Afrika’da birçok yerde devam eden yangınlar geniş alanları etkilemeyi sürdürüyor. Yaz ayları boyunca Türkiye’de de Mardin, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve İzmir’de çok sayıda ve uzun süren yangınlar yaşandı.

Birçok noktada çıkan ve günlerce süren orman yangınları, 2019 yazı boyunca dünya gündeminin de üst sıralarında kendine yer buldu. Son günlerde görülen orman yangınları sıra dışı bir durum mu? Bundan daha zararlı yangınların yaşandığı yıllar oldu mu?

BBC’nin farklı iddiaların doğruluğunu inceleyen Reality Check ekibi, uydu verilerinin yardımıyla Brezilya, Sibirya, Endonezya ve Orta Afrika’daki orman yangınlarını inceledi. Yapılan bu inceleme, bu yıl çıkan yangınların doğada çok ciddi tahribata yol açmış olmasına karşın, geçmişte yaşanan yangınların yarattığı hasarın çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Amazon yangını

Amazon yangın ormanlarının yaklaşık yüzde 60’lık bir kısmı Brezilya sınırları içinde bulunuyor. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün (Inpe) verilerine göre, bu yıl Ocak ile Ağustos ayları arasında görülen yangınların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlandı.

Konuyla ilgili ilk etapta yapılan haberlerde, Brezilya’da orman yangınlarının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığı belirtiliyordu. Ancak geçmişe dönük verilere bakıldığında bu iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor. Her ne kadar yılbaşından bu yana 27 Ağustos’a kadar geçen sürede yangınların sayısı yaklaşık 10 yılın en yüksek düzeyi olsa da, 2002 ile 2010 dönemine ait verilerin altında kalıyor. Brezilya’nın diğer alanlarındaki bölgeler için de benzer bir durum söz konusu.

Brezilya’nın Amazon bölgesinde her yıl orman yangınlarında yok olan alanlara ait uydu fotoğraflarına bakıldığında ise yine 2000’li yılların başında yok olan alanların çok daha fazla olduğu görülüyor. 2019 yılına ait veriler, Ağustos ayı sonuna kadar ve bu sekiz ay içerisinde yangında yok olan toplam alan 45 bin kilometrekare. Bu sayı, 2018 yılının üstünde. Ancak 2000’li yıllarda görülen rekor düzeylere ise bu yıl içerisinde çıkılması mümkün görünmüyor. Haberin Devamı..

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here