Ortadoğu’daki dış politikanız bir tek İsrail’e yaradı..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye ve dünyada yeniden etkisini hissettirdiğini söyleyen Karamollaoğlu, salgının can almaya devam ettiğini belirtti. Vatandaşların bayramda sahillere akın ettiğini, maske ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığını kaydeden Karamollaoğlu, “Bütün ikazlara rağmen bunların yapılması, bu ikazlara riayet edilmemesi hepimizi endişelendirdi. Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız ise aylardır kendilerini tehlikeye atma pahasına fedakarca çalışmaktadır. Sağlık çalışanlarımızın bu gayretinin karşılığı devlet tarafından muhakkak verilmeli.” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu, ikinci koronavirüs pandemi dalgasına karşı ekonominin ayakta kalabilmesi için hazırlıkların yapılması ve yol haritasının titizlikle hazırlanması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’de ekonomik sorunların devam ettiğini savunan Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Ekonomimiz içinde bulunduğu krizden kendisini bir türlü çıkaramıyor. Hükümet, üretime dönük yatırımları, tarım ve sanayi yatırımlarını ve ihracatı unuttu. Şimdi milli gelir yerle bir oldu. Hiç milli gelirden bahsedeni görebiliyor musunuz iktidar partisi arasında? Millete her gün üst perdeden moral depolayarak ekonomi düzelmez.”

Türkiye’nin suni gündemlerle meşgul edildiğini öne süren Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Ekonomi batıyor biz suni gündemlerle uğraşıyoruz. İktidarlar icraat yeridir, laf üretme yeri değildir. Ne dış politikada ne ekonomide ne eğitimde ‘bir şeyi de başardık’ diyebiliyor musunuz? O yüzden şu an Türkiye’yi kimsenin suni gündemlerle oyalama hakkı yok. Muhalefet burada sakın hataya düşmesin. Muhalefetin de bu noktada uyanık olması icap eder.”

“Yakın zamanda seçim olacağını düşünmüyorum”

“Bizim şu andaki dış borcumuz; sene başında 450 milyar $ civarındaydı. Şimdi; 485 milyar $ civarına çıktı. Allah yardımcımız olsun.” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Şunu bilelim; eğer siz, bugünkü haliyle bir vurdumduymazlık içine girer, ekonomiyi liyakatli kişilere değil de, liyakatsiz kişilere verirseniz; ekonomiyi düzeltemezsiniz.

Parayı siz, betona ve asfalta dökmeyi kalkınma olarak görürseniz; ülkenin geleceği nokta işte burasıdır. Gerçeklerden koparsanız; hiç bir şeyi çözemezsiniz, ekonomiyi hiç çözemezsiniz. Asgari ücretli bir çalışan, önceleri 7-8 altın alabilirken; bugün alım gücü 3-3,5 altına düştü. Yaptıkları yanlışların farkında bile değiller, gaflet içinde olanlar.

Ben, hükümeti ciddi olmaya davet ediyorum. Tüm dünyada, dış politikada artık yalnız kaldınız. Dış politikayı yürütemiyorsunuz. Bu kadar şaşkınlık hiçbir zaman yaşanmadı. En büyük problem; ülkeyi, suni gundemlerle meşgul etmeye kalkmaktır.

İktidar diyordu ki; ‘adaletin olmadığı yerde, zulüm vardır.’ Hay Allah razı olsun! Bir de dön; kendine bak, bakayım. ‘Adalet var’ demekle, adalet tesis edilmez. İnsanlar, adaletin olduğuna güvendiği zaman; adalet vardır demektir. İktidarlar icraat yeridir; laf üretme yeri değildir. Ne dış politikada, ne ekonomide, ne eğitimde; ‘bir şeyi de başardık’ diyebiliyor musunuz?

Şahsiyetli dış politika için, güçlü olmaya ve komşularla iyi ilişkiler kurmaya ihtiyacımız var. Bu arkadaşlar, iş başına gelirken; Amerika’dan madalya aldılar, en büyük desteği Avrupa’dan aldılar. Şimdi ne oldu? Kime yaradı Ortadoğu’daki dış politikanız? Bir tek ülkeye yaradı; İsrail.

Unutmayın ki; zamanı gelen iktidarlar, mutlaka iktidardan giderler. Nasıl giderler? O, kendi tercihleri. Demokratik olarak ayrılırsanız; belki hoş bir sada bırakırsınız. Ama size karşı olanları vatan hainliği ile yaftalarsanız; adam bile olamazsınız. Yakın zamanda seçim olacağını düşünmüyorum. Çünkü; seçimlerde başarı gösteremeyecek bir partinin, seçime gideceğini düşünmüyorum. Artık yoruldular; problemleri makul bir şekilde mütalaa edemiyorlar, gerçekleri göremiyorlar. Onun için de şaşkınlar.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here