Örtülü kadınların cinselliği doğru olsaydı, çocukları da örtülü olurdu

4

Sorunları çözebilmek için ‘sorun’ olduğunu bilmek gerekir. Sorunları görünce gözünü kapatanları için deve kuşu benzetmesi varmış. Kafasını toğrağa gömenler. Bence bu eskidendi.

Yeni stil, sorunları görmemek için kelimelerle oynamak ve yalan söylemek.

Örtülü kadınların cinselliği sorun olarak daha fazla ve dikkat çekiyor. Ama asıl sorun kadınların cinselliği. Örtülü ve açık diye farklı yazmam, örtülü olan kesimin daha fazla sorun yaşaması ve onların bunu sorun olarak görmemesi.

Yazıma yorum yazanların yorumlarını da okuyorum. Dikkatimi çeken şey, konunun genelleştirilemeyeceği. Bunu yazanlar her alanda aynı tarzda davransalar, inandırıcı olurlar.

Konu kendilerini ilgilendirince ‘genellendirilemez’, konu açık, batı ve laik olanlara gelince ‘genellendirilir’.

Bu dindar olup, kadınları örtülü olan topluma uymayan bir davranış.

Çifte standartlı olmak, dürüst olmamak.

Ortada bir sorun var.

Danışmaya gelenlerin sorunları var.

Bu kişiler uzaydan gelenler değil.

Dindar toplumun içinden gelenler.

Sorunları kabul etmemekle, sorunlar bitmez. Sadece siz görmek istemezsiniz ve görmezsiniz.

Açık olan kadınların cinsel sorunları da çok fazla. Ama onların aşılması zor olan din baskısı, dinle bütünleşen toplum baskıları yok.

Cinselliği önemsiz gibi gösterseniz de, cinsellik varlık olarak kadını o yapan özellik.

Erkek de öyle.

Bu iki varlık cinselliği yaşamadığında bütün metabolizması zorlanır ve hayata bakışı değişir. Stres ve kavgacı olur.

Türkiye’de neden insanlar bu kadar gergin, sizce.

Ekonominin, özgürlüklerin olmamasının, baskıcı rejim olmasının etkisi çok ama çok büyük. 

Ama başka baskı da erkeğe ‘sen erkeksin’ diye, kadına da ‘sen kadınsın’ diye yapılan roller.

Erkeğin ve kadının nasıl hissedeceğini baskıyla zorlayan bir toplum ve kültür var. Bu baskı dünyanın her köşesinde var ama kendini dindar görenlerde daha fazla.

Kadının kendi cinsel varlığını hissetmesi ve yaşaması o kadını daha fazla kadınsı yapar.

Kadınların cins tür olarak kadın olarak mutlu olmaları, yani örtülü olarak mutlu olmaları doğru çizgide olsaydı, o kadınların kız çocukları da aynı şekilde örtülü olurdu. Ama değil.

Daha önceleri daha fazlaydı ama artık değil. Bunun sebebi de özgürlükle başlayan sorunlar.

Örtülü kesim özgürlük olmadığında, fikirlerini çok iyi yayıp, savunuyor.

Ama özgürlük gelince bitiyor.

Bir fikir ve inanma özgürlük olunca da aynı kalıyorsa, doğrudur.

Avrupa ve Batı’daki çıplaklığı savunmadım, savunmuyorum da.

Çıplaklık ile cinsellik arasında bağ kurmak çok yüzeysel.

Kadının ve erkeğin cinselliklerini doğru yaşamaları ile oluşan fiziksel ve ruhsal rahatlamanın iki cinse de olacak faydalarını dile getiriyorum.

Çıplaklık içinde olanlar cinselliği daha iyi yaşıyorlar gibi basit fikirler hala daha var mı onu bilmiyorum.

Bu konulardan rahatsız olanları da anlayamıyorum.

Sorun var. Sizin için yoksa ona göre yaşayın. Neden savunmak zorundasınız gibi yazıyorsunuz?

Hoşçakalın

4 YORUMLAR

 1. cinselliğin neden olduğu sorunlar ya da sorunların neden olduğu cinsel problemler elbette psikolokların inceleme alanıdır. insan sorunlarında hangisinin öncelikli olduğunu tespit etmek ve ona göre çözüm yolları aramak da onların görevi.

  fakat bunun için psikolokların yeterli donanıma sahip olduklarından hiç emin olamamışımdır nedense. psikoloklara hiç yolum düşmediği için bilmiyor olabilirim. ben medya aracılığıyla konuşan psikoloklardan ve onlara bir şekilde yolu düşen insanların anlattıkları kadarıyla bir kanaate sahibim.

  cinsel kaynaklı sorunu olan hiç kimseyi medya da gördüğüm her hangi bir psikoloğa müracat etmesini tavsiye edemem, edebileceklerimin de olduğundan eminim ama ben tanımıyorum.

  cinsel kaynaklı çok hayati önemde sorunları olan birinin “gitmediğim psikolok, görünmediğim psikiyatr kalmadı ama hiç biri bana bir çözüm sunmadı” yakınması da kanaatlerimin oluşmasında etkili oldu. “bu bir problem değil ki, doğuştan gelen bir özellik bu. tadını çıkar” demişler ona. anlattıklarından anladığım böyle.

  ancak, cinsel konuların fizyolojisinden biyolojisine, psikolojisinden sosyolojisine, meselenin labaratuvarından teolojisine kadar geniş bir perspektiften ele alarak dünyanın her bir köşesinde sorun yaşayan her insana köklü çözümler sunacak donanımda psikolokların olduğundan eminim.

  eh, benimkisi de az bir şey değil hani; en azından bu konuda psikolok arayan birine nasıl bir psikoloğa gitmesi gerektiğini söyleyebilirim.

 2. Kerstin hanımcığım bu yazdıklarınıza ve daha önceki yazınıza bakıldığında sizin bazı konuları birbirine karıştırdığız anlaşılıyor. Ayrıca iletişim (kominikasyon) sorunu da var gibi. Örneğin, “çıplaklık ile cinsellik arasında bağ kurmak yüzeysellik” diyorsunuz. Ancak bir önceki yorumları okursanız böyle bir ilişki kuran yok. Varsa spesifik olarak işte şurda demelisiniz. Yoksa, bu iş te yalana kaçar. “Mal” gibi bakma ifadesini kullandığınız için bunun karşı-cinsin çıplaklığı ile ilgili olabileceği ileri sürülmüştür.

  Karıştırdığınız bir başka konu da başlıkta ilan ettiğiniz konu “örtülü kadınların cinselliği doğru olsaydı, çocukları da örtülü olurdu” demişsiniz. Örtülü bayanların çocukları örtülü değilse, bunun annelerinin cinselliğinin doğru (veya yanlış) olması çok farklı konular. Demek istediğiniz tam olarak neyse babanızla danışın Türkçede mantık hataları konusunda belki yardımcı olabilir.

  Ayrıca, siz belli bir dini grubu hedef alarak yazıyorsunuz. Belki yardımcı olmak istedikleriniz olabilir ama hedeflediğiniz grupta hiçbir sorunu olmayan her konuda gayet iyi ilişkileri olan anne-babalar, eşler de” çoktur. Ancak, siz bir “örtülüler” tutturmuşsunuz gidiyor. Umarım bu konuyu obsessyon haline getirmediniz. Eşler arasında cinsellik bir sorunsa, her sorun gibi bunun çözümü de iletişim ile başlar. Siz de bunu tavsiye edin. Bir sorun varsa bunun sebebini örtülü olmakla ve bunu da otomatik olarak “baskı” ile ilişkilendirmeyin. Çünkü bu yaklaşım profesyonel olmaktan ziyade “önyargılarınızın” teşhiri olarak algılanır. Sizin de buna karşın yapılan eleştirileri yanlışı savunma şeklinde algılamanıza yolaçar.

  Konu örtünmek, örtülüler ve cinsellik sorunları ise toplumunuzdaki rahibeler var. Öyle ya! Size hoş ve örtüsüz günler dilerim…

 3. Adamın biri çok sevdiği kanaryasını kaybetmiş,günlerce öyle üzülmüş ki psikolojisi bozulmuş.Sonunda etrafındakiler onu bir psikoloğa gitmeye ikna etmişler.Adam iki gözü iki çeşme psikoloğun karşısına çıkmış:
  -Doktor,çok sevdiğim kanaryamı kaybettim.Hain bir kedinin onu yediğinden şüpheleniyorum.Psikolojim çok bozuk,uyku uyuyamıyorum,kanaryamdan başka bir şey düşünemiyorum.Lütfen bana yardım edin!
  Doktor adamı şöyle bir süzmüş,sonra:
  -Bak,senin problemin aslında sağlıklı cinsellik yaşayamamak anladın mı?ama beni dinlersen hiçbirşeyciğin kalmayacak.
  Ardından adamın eline oyuncak bir direksiyon tutturmuş:
  -Al şimdi bunu ve dediğimi yap,gidebilirsin!
  -Kanaryamı bulacak mıyım doktor?
  -Ayıp ettin!Sen beni dinle,bak daha neler bulacaksın!
  Teşekkür ederim doktor.Sizi hiç unutmayacağım ve kanaryamı bulduğumda hatırınıza adını da Fıroyut olarak değiştireceğim.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here