Osman Tanburacı G.Saray-Bursa maçını yorumladı.. 4-6-0’ın zaferi İşte bu!…

0

Galatasaray’ın oyun şablonu işte bu. Mevsim başından beri dilimde tüy bitti Galatasaray 4-6-0 oynamalı.

Neden?

Oyun zekası, hızlı düşünce ve çok adamla rakibi kuşatma bu 6’lıyla çok daha iyi de ondan.

goll

Eren Derdiyok bu takımın en iyi oyuncularından biri ve golcüsü ama oyun kurgusunda en sorun yaratan futbolcusu. Eren’le oynadın mı oyun şekli başka Erensiz oynadın mı başka oluyor!…

Erenli takım kanatları kullanmalı, Erensiz takım ortadan tek paslarla oynamalı. Eren, kapalı savunmaların ortasında sıkışık alanda gol yeteneklerini iyi kullanamıyor.

Bu yüzden de takım Eren’le oynamak ya da tek golcüye güvenmeden 6’lı forvetle pozisyon zenginliği yaratmak arasında bocalıyor. Bu bocalama golsüzlüğe sebep oluyor.

Yani; Galatasaray’ın derdi iyi bir futbolcu olmasına rağmen Eren Derdiyok! Riekerink’in de derdi takım tertibi. Bu bir tercih meselesi. Sahaya çıkan 11’de forvette yaratıcı zeka Sneijder idi.

Wesley serbest oynayınca oyuna hükmeden bir rol üstlendi. Takım onun emrine girdi. Pozisyon yaratmada, rakibe baskı kurmada, sürpriz adamlarla gol bölgelerine sarkmada müthiş etkili olundu. Takım, rakip on sekiz içinde kümelenmedi.

Reklam

Oyunu sıkıştırmadı. Bursaspor’un belli bir bölgede alan savunması yaparak koşu yollarını kapatmasına izin vermedi.

Podolski, Yasin, Selçuk, Bruma da Sneijder’e yardımcı olunca Galatasaray rakip sahanın her yerini kullanarak rakibini şaşkına çevirdi. BURSASPOR’UN GOLÜ OFSAYT! Galatasaray savunması maçın başında üst üste iki kez açık verdi. Bursaspor’un hücumlarında eksik yakalandı.

14’te Kubilay’ın ayağından ofsaytten bir gol yemesine rağmen bozulmadı. Hatta bu gol Galatasaray’ı gaza getirdi. Bursaspor’u da daha çok savunmada kalmaya itti. MÜTHİŞ BİR PASLAŞMA, DUA GİBİ YASİN GOLÜ Galatasaray’ın attığı ilk golde; müthiş bir oyun zekası ve üç oyuncu Yasin, Sneijder, Podolski’nin doğru yerlere hareketlenerek rakibi aldatmasıyla tek pasın gole prim tanıması vardı.

Yasin’in 30’daki golü ders niteliğindeydi. Beraberlik geldi. Bu golden sonra takım kendine güvenini kazandı rakibini kendi kalesi önüne hapsetti. Cılız rakip ataklarında Battalla yine sahne aldı ama Deniz, Faty ve Kubilay’la etkili olamadılar. Sürpriz bir şekilde sol kanatta oynatılan Linnes de bu maçta görevin iyi yapanlar arasındaydı. Sağ kanatta Sabri, göbekte Hakan ve Serdar da ilk bir iki pozisyon dışında bütünlüğü bozmadılar.

Bunun da sebebi Galatasaray’ın 6’lı forvetle orta sahada çok adamla bulunması ve fazla top kaybı yapmamasıydı. De Jong da futbol bilgisi ve artan performansıyla oyunu tutan oyunculardan biriydi. Bu maçta Galatasaray takım oyunu açısından bütünlük sergiledi. Görevin yapmayan biri yoktu. Bruma için bir paragraf açmak isterim; oyunu hızlandırıyor, rakibi şaşırtıyor, adam eksiltiyor ancak son hareketlerde önce taraftarını sonra kendi arkadaşlarını isyana sürüklüyor.

Bruma’nın becerisi takımı ateşliyor ama farkın açılmasına katkı sağlamıyor.   SNEİJDER’İN VARSA DURAN TOP ADRESE TESLİM Selçuk’un da hakkını yemeyelim ama duran top varsa, başında Sneijder de varsa gol de var. Selçuk vursa çataldan, Sneijder vurursa ters çataldan gol!… 55’te durum 2-1 oldu Galatasaray rahatladı.

Sonrasında topa sahip olmada Galatasaray fark attı. 87’de oyuna Eren üçüncüyü de attı. Son golde Galatasaray’ın kendi sahasından hızlı çıkışı ve Bruma’nın yerine giren Sinan’ın akıl dolu pası seyirlikti. RİEKERİNK BEY GİTSİN Mİ? Yeri geldi manzara koyalım; geçen hafta sevimsiz olan JOR’u bugün al içine sok! Neden? Bursaspor’u 3-1 yendi de ondan.

Ancak; Tolga Ciğerci neden yok? Cevap; Takım sahaya 11 kişi çıkıyor da ondan!   Hollandalı JOR’un açmazı da bundan.

Reklam

Kaynak: sporpanel.com

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here