Öztrak: Ülkemizde herkesi kucaklayacak, tarafsız bir Cumhurbaşkanı açığı var

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından konuştu. AK Parti iktidarının 18 yılda dış finansman açığı, liyakat açığı, kurumsal açık, hesap verme açığı, hukuk ve demokrasi açığı, güven açığı, tarafsız bir Cumhurbaşkanı açığına neden olduğunu belirtti.

“Maske skandalında sadece vatandaş değil maske üreticileri de perişan.” diyen Öztrak, şunları söyledi: “Üreticilerimiz ‘2 milyar dolarlık koca bir pazarı Çin’e kaptırıyoruz’ diye dizlerini dövüyorlar. Millete verilmeyen kaliteli maskeler, İtalya’ya, ABD’ye, İngiltere’ye Cumhurbaşkanlığı forsu ve şahsının adı üzerine yapıştırılıp hediye ediliyor.

Dolar kuru 7 TL’yi aştı. Dolar 7 TL’yi geçmesin diyen elindeki son dolarları harcayan Merkez Bankası, herhalde hafta sonuna girerken doların başına nöbetçi koymayı unuttu.

Yandaş kanallarında darbe senaryoları ballandıra ballandıra seslendiriliyor. Ama artık millet kanmıyor. Başkalarını suçlayarak sorumluluktan kaçmaya çalıştığınızı herkes biliyor. Suçlu arıyorsanız dönüp Saray’daki altın varaklı aynalara bakacaksınız.

Kayınpeder ve damat ekonominin tüm iplerini ellerinde tutuyorlar. Yetkileri çok, kibirleri çok ama liyakat yok. Düne kadar Türkiye 2020’de yüzde 5 büyüyecek diyordu. Dün kayınpederinin partisindeki başkanvekili Numan Kurtuluş Bey, 2020’de Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5 daralacağını ifade etti.

Bu durumda damadın yapması gereken kayınbabasını taklit edip ezanı susturamayacaklar demek değildi ama yaptı. Yapması gereken, kayınpederine bir mektup yazıp babacığım ya ben ya partideki başkanvekilin demekti. Bugün inşallah pozitif büyüme ile kapatacağız bu yılı diyor. Yüzde 5 büyümeyi yapamayacaksınız çekin gidin.

Ülkeyi yöneten saray hükümeti millete hesap vermekten kaçıyor. Bizim millet adına sorduğumuz soruları değil ABD’de bir konferansta sorulan soruları cevaplamayı tercih ediyorlar. Acaba bundan sonra sorularımızı Saray’a İngilizce mi sorsak? Verdikleri cevaptan S-400leri aktive edemedikleri anlaşılıyor. Gerekçe olarak koronavirüs gösterilmiş.

Anlaşılan koronavirüs sadece insanlara değil S-400 bilgisayarlarına da bulaşıyor. Gercekgundem’de yer alan habere göre Öztrak şöyle devam etti; Böyle bir salgın döneminde ihtiyaçlarımız artarken 2,5 milyar doları çalışamayacak bir silah sistemine yatırdığımızı görmek içimizi dağlıyor. Bunun hesabını nasıl vereceksiniz?

Son 4 ayda ülkeden kaçan para 2019’un tamamında kaçan paranın 3 katı. Sadece yabancılar değil yerli ekonomik aktörlerin de güveni nisan ayında 2007’den bu yana ilk defa böylesine çakıldı. Satın alma yöneticileri endeksi de Nisan ayında 2006’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Tüm bu açıkların arkasında tek bir açık var. O da herkesi kucaklayacak tarafsız Cumhurbaşkanı açığı. Bugün ülkemiz yönetilemiyorsa, dertlere derman olunamıyorsa, salgınla boğuşurken bile senden benden diye ayrımcılık yapılıyorsa nedenlerini bu açıkta aramalıyız. Bu sıkıntının arkasından milletin derdine derman olmadığını her gün gördüğümüz tek adam parti devleti rejimi vardır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here