Papa Francis: Ayasofya’yı düşünüyorum ve acı duyuyorum

0

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, pazar ayininde Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini değerlendirdi.

Aziz Petrus Meydanı’ndaki ayinde konuşan Papa Francis, bugünün aynı zamanda Uluslararası Deniz Günü olduğunu belirterek “Deniz aklımı biraz uzaklara, İstanbul’a götürüyor. Ayasofya’yı düşünüyorum ve büyük acı duyuyorum.” dedi.

Dünya Kiliseler Konseyi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık bir mektup yazdı. İnternet sayfasında yayınlanan mektupta Genel Sekreter Yardımcısı Ioan Sauca, karardan üzüntü ve endişe duyduğunu bildirdi. Ayasofya’nın bütün uluslar ve dinlerden insanları buluşturan, ilham veren, bir açıklık mekanı olduğunu vurguladı.

Ayasofya’nın bugüne kadar Türkiye’nin “sekülerizme olan bağlılığının” ve “çatışmaları geçmişte bırakma isteğinin” bir sembolü olduğuna dikkat çeken Sauca, bu kararla “Türkiye’nin açıklığının olumlu bir işareti olan bu mekanın dışlama ve bölmeye işaret eden bir yere dönüştürüldüğünü” dile getirdi.

Mektupta, Ayasofya’nın yine camiye dönüştürülmesi ile kaçınılmaz olarak “belirsizlik, güvensizlik ve şüphelerin” oluşacağı ifade edilerek, kararın dinler arası diyaloga sekte vuracağı görüşü dile getirildi. Dünya Kiliseler Konseyi yetkilisi Sauca, “Karşılıklı anlayışın, saygının ve diyaloğun ve işbirliğinin desteklenmesi ve eski düşmanlıkların yeşermesi ve bölünmeden kaçınılması için” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “kararı tekrar gözden geçirme ve geri alma” çağrısı yaptı.

Yaklaşık 350 kilisenin üye olduğu Dünya Kiliseler Konseyi, 500 milyon civarında Hristiyan’ı çatısı altında bir araya getiriyor.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here