Petrol anlaşmasına tepki.. Uluslararası hukuk hiçe sayıldı

0

Dışişleri Bakanlığı, PKK/YPG terör örgütü güdümündeki “Suriye Demokratik Güçleri” nin yaptığı duyurulan petrol anlaşmasına tepki gösterdi. “ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz.” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“PKK/YPG terör örgütü güdümündeki Suriye Demokratik Güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik ‘Delta Crescent Energy LLC’ adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.

PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here