Pink Floyd’un Gitaristi Roger Waters’ın Çığlığı

0

Tüm zamanların en iyi gruplarından biri olarak kabul edilen Pink Floyd 70’lerde doğduğunda dünyayı sarsıntıya uğratan bir illüzyon yaratmış. Var olan sisteme ve bozuk düzene karşı bir anıt gibi dikilen efsanevi müzik grubu, farklı aurasıyla kitleleri arkasından kolayca sürüklemeyi başarmış. Tek bir albüm satışı dört milyonu aşan, şarkı sözlerine yansıyan felsefeleri ve müziğe getirdikleri yenilikçi bakış açısıyla namı günümüze kadar ulaşan ünlü rock topluluğu zaman içinde parçalara ayrılsa da sevenlerine ilham vermeye devam ediyor.

Bir zamanlar işte böyle bir bütünün en önemli yapı taşlarından olan dâhiyane gitarist; şimdilerde kariyerine solo olarak devam ediyor. O, tüm yaşamı boyunca açlık, savaş, silah karşıtı söylemleriyle var olan; insan, doğa ve hayvan haklarına yaklaşımlarıyla dünyayı kucaklamak isteyen bir müzik ikonu. Roger Waters geçtiğimiz günlerde savaş karşıtı yaptığı çarpıcı açıklamalarla gündeme taşındı.

Your image is loading...
picasion.com

Böyle bir bakış açısına sahip olan duyarlı bir müzisyenin koca bir coğrafyayı kan gölüne çeviren savaşa duyarsız kalmasını beklemek anlamsız olurdu. Bizi yanıltmayan sanatçı geçtiğimiz günlerde ‘INARA’ Uluslarası Yardım Ağı’ nın aracılığıyla Suriyeli mülteci Fatima’ ya yardım eli uzattı. INARA Ortadoğu’daki savaş yüzünden gelecekleri kararan, tıbbi tedaviye doğrudan erişemeyen çocuklara hayat kurtarıcı olmak için yola çıkmış bir kuruluş. Fatima, Suriye’de başlayan savaşın ilk yıllarında henüz 12 yaşındayken meydana gelen bir patlama sonucu ne yazık ki iki elini birden kaybetmiş. Savaş başlar başlamaz ailesiyle beraber Lübnan’a göç eden Fatima, yaşadığı elim olay yüzünden dört yıl boyunca evden dışarı dahî çıkmadan, yaralarını gizlemeye çalışmış. Bugün 15 yaşını süren Fatima’nın kötü yazgısı INARA Uluslarası Yardım Ağı’nın ona el uzatıp, ünlü müzisyen Roger Waters’la tanıştırmasıyla yüz güldüren bir biçimde değişmeye başlamış. Yapılan tetkikler sonucunda bir dizi ameliyat geçirmesi planlanan Fatima, ellerine takılacak olan protezlerle yeniden sağlığına kavuşacağı günü bekliyor. Daha şimdiden yarım bıraktığı eğitimine dönüp öğretmen olma hayâlinden bahsetmeye başlamış bile. Umarım yaralı kanatların en kısa sürede şifa bulur, içinde boğulduğumuz karanlığa ışık olacak parlak dimağlar yetiştirirsin sevgili Fatima.

suriyeli-multeci-fatima

Roger Waters, Fatima’nın kaderini değiştirecek olan tarihi karar sonrası içinde bulunduğu camiayı eleştiri yağmuruna tuttu. Sanatçıların İsrail’in Filistin’e uyguladığı ırkçı, işgalci ve terörist politikalarını protesto etmemelerinin nedeninin hep kendi çıkarları olduğunu söyledi. Müzik piyasasının büyük bir dilimini elinde tutan Yahudi lobisinden çekinen meslektaşlarının albümlerine ambargo koyulacağı, anlaşmalarının fesh edileceği hâttâ kariyerlerinin noktalanacağı gerekçesiyle sessiz kaldığını iddia etti.

Bugün hâlâ sürmekte olan, 400 bin insanın ölümüne bir o kadarının sakat kalmasına, milyonlarca insanın yersiz yurtsuz gözü yaşlı bir şekilde zorunlu göçüne neden olan 5.000 ’ne yakın çocuğun kayıplara karıştığı tarihimizin yüz karası savaşın bir an önce son bulması için tüm içtenliğimle dua ediyorum. Yardım Kuruluşu Inara ile ilgili daha geniş bilgi almak ve bağış yapmak için http://www.inara.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sn. Roger Waters ’tan yükselen insancıl ve kararlı çığlığın; enkaz halindeki küresel sistemi yerle bir etmesini, kendine dokunmayan yılana süt tasıyla yaklaşan dünya insanının buzdan kalıp duvarla örülü kalplerini çatlatıp, içine ılık ılık işlemesini diliyorum. (grubun zihin açıcı en şükelâ eserlerinden birini bıraktım aşağıya, iyi dinlemeler arkadaşlar)

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here