Piyasalar kan ağlarken silâh sanayiine yatırım yapanlar sevinçli- Onları güldüren Trump’ın kazanması…

0

Piyasalardan iyi haber; artık ne kadar iyi sayılırsa…

Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinden sonra dünya piyasalarında başgösteren karmaşa meydanda; Wall Street Journal (WSJ) gazetesi bu olumsuzluk içerisidne kendini hemen belli eden bir umut ışığı bulmuş: Savunma sanayii.

Seçim sonuçlarının belli olduğu Asya ve sonra Avrupa’daki borsalarda diğer hisslerde keskin düşüşler yaşanırken, savunma sanayii alanında çalışan şirketlerin hisseleri yukarı trendine girmiş.

İngiltere’nin en büyük silâh üreticisi BAE Systems ile Fransa’nın savunma-elektronik firması Thales’in hisselerinde öğle-öncesi seansında yüzde 3 artış gözlemlenmiş.

BAE Systems’in en büyük müşterisi ABD firmaları; geçen yıl şirket gelirlerinin yüzde 38’i oradan gelmiş; onun beşte üçü de Pentagon’dan.

Trump ithal edilen ürünleri işsizliği azaltmak amacıyla ABD’ye çekmeyi vaat ettiği halde bu yükselme şaşırtıcı geliyor ilk bakışta.

“Ancak yatırımcılar Trump’ın kampanya vaatlerinde kendileri için yararlı yönler üzerinde yoğunlaşıyor” diyor WSJ. İlki, askeri harcamaları Cumhuriyetçiler zaten artırır; Trump da Cumhuriyetçi.

Diğeri de, Trump’ın NATO’ya sürekli yüklenmesi ve Rusya yanlısı tavrı. Yeni politikaların NATO’nun Avrupalı üye ülkelerinin daha fazla para harcamaya sevk edeceği düşünülüyor yatırımcılar tarafından.

Reklam

Kaynak: WSJ

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here