Piyasalar Yanlış Söylemez: Yeni ABD Başkanı Trump mı Olacak?

0

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi sonuçlarını hiç şaşırmadan tahmin eden bir gösterge var: Seçimden önceki son üç ayıdaki piyasaların durumu. Ve bu sene piyasalar Trump’ın galibiyetini gösteriyor…

ABD’de başkanlık seçimleri her zaman 8 Kasım’da oluyor, 31 Temmuz-31 Ekim tarihleri yarışın son üç ayına tekabül ediyor. CFRA’in baş yatırım stratejisti Sam Stovall’ın belirtiğine göre İkinci Dünya Savaşından beri bu üç aydaki göstergelerin kötü olması iktidar partisi için olumsuz sinyal veriyor. Bu aylardaki piyasa verilerinin negatif geldiği seçimlerin %86’sını iktidar partisi kaybetmiş. Bu sene de S&P 500 endeksi bu dönemde yüzde 2.2 seviyesinde düşüş gösterdi: yani iktidar partisi Demokratların bu gösterge ile seçimi kazanması zor.

Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton geçtiğimiz haftaya kadar anketlerde önde gidiyordu. Fakat FBI’in cuma günü Clinton’ın mailleri ile ilgili teni bulguların olduğunu açıklaması ile dengeler değişti. Piyasaların yanılma ihtimali böylece azalmış bulunuyor.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here