Piyasalarda farklı Merkez Bankası senaryoları..

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesinde opsiyon uzmanlarının farklı senaryolara hazırlanırken hedge maliyetleri de 1,5 yılın zirvesine yükseldi.

Opsiyon uzmanları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Naci Ağbal’ın ilk faiz kararı öncesi, faiz artışı beklentilerinin yüksek olduğu dönemde işlerini şansa bırakmıyor. Türk Lirası’nda bir günlük fiyat değişimine karşı hedge maliyetleri Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Türk Lirası dolara karşı 6 Kasım’daki rekor zayıf seviyesinden yüzde 10 değer kazanırken ekonomistler de TCMB’den perşembe günü medyan 475 baz puanlık faiz artışı bekliyor.

Bloomberg HT Araştırma Departmanı’nın 20 ekonomistin katılımıyla düzenlediği ankete göre bankanın 19 Kasım günkü toplantıda 475 baz puan faiz artışıyla politika faizini yüzde 15’e çekmesi bekleniyor. Ekonomistlerin beklentilerinin gerçekleşmesi durumunda bu, 2018 yılının Eylül ayında yapılan 625 baz puanlık faiz artışından sonra yapılmış en yüksek faiz artışı olacak. Ankette en düşük faiz artışı beklentisi 200 baz puan olurken, en yüksek artış beklentisi 550 baz puan oldu.

TCMB, Ekim toplantısında politika faizini sabit tutarken, Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar vermişti.

Kararın ardından bir dizi sıkılaştırma adımının gelmesiyle ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yükseliş ivmesi yaşamıştı. 13 Kasım itibariyle ağırlıklı fonlama maliyeti yüzde 14,56 seviyesine kadar yükseldi.

Kasım ayına gelindiğinde ise bankada yönetim değişikliği yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Murat Uysal görevden alınırken başkanlığa Naci Ağbal atanmıştı. Ağbal ilk yazılı açıklamasında “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here