POAŞ 2 kez el değiştirdi, ama Aydın Doğan’ın da yargılandığı 2 dava bitmedi.. İkisi nihayet birleştirildi..

0

Petrol Ofisi (PO veya POAŞ) 2000 yılında özelleştirildikten sonra yapılan işlemler ve akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiası dava konusu oldu.

Hem de iki dava..

Biri İstanbul’da, diğeri Mersin’de..

POAŞ’la ilgili olarak 47 kişi yargılanıyor; bunlar arasında ülkemizin en büyük medya grubunun patronu Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner ile İş Bankası’nın eski genel müdürü Ersin Özince de var.

25 sanığın hazır bulunduğu duruşmaya Aydın Doğan sağlık sorunu sebebiyle katılmadı;  mahkeme Ersin Özince’nin ve hazır bulunan sanıkların ifadelerini aldı.

Mahkeme heyeti, duruşmanın sonunda, Mersin’deki davanın İstanbul’da gördükleri davayla birleştirilmesi kararı aldıklarını duyurdu.

Bir sonraki duruşma 1 Mart 2017’de.

Mahkemede suçlu bulunacaklara hapis yolu görünüyor.

İddianamedeki iddialar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, POAŞ’ın 2001-2008 yılları arasında yurt dışından Türkiye’ye akaryakıt ithalatı yaptığı ve Gümrük Birliği olmayan ülkelerden yapılan ithalatı birlik üyesi olan İngiltere’den yapılmış gibi gösterdiği öne sürülerek, gümrüklere sahte belge ibraz ederek vergi muafiyeti sağlandığı, vergi kaçırıldığı ve devletin POAŞ tarafından zarar uğratıldığı öne sürülüyor.

POAŞ’ın 2000 yılından sonra Ukrayna ve Rusya gibi AB üyesi olmayan ülkelerden akaryakıt aldığı, eksik ithalat vergisi ödemek üzere merkezi Bahamalar’da olan fakat İngiltere’de faaliyet gösteren Point isimli bir şirket kurduğu belirtilen iddianamede, Avrupa Birliği ülkelerinden alınan mamullerdeki vergi muafiyetinden yararlanıldığı ve böylece vergi kaybına yol açıldığı aktarılıyor.

İş adamları Aydın Doğan ve Ersin Özince’nin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından 8 yıl 6 aydan 24 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, iş kadını Hanzade Vasfiye Doğan Boyner’in de aralarında bulunduğu 45 sanığın “örgüte üye olmak, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından 7 yıl 6 aydan 21 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Yargılananların isimleri

“Hakkı Ersin Özince, Aydın Doğan, Dr. Gerhar Roiss, Mahmut Magemizoğlu, Ali Erdal Aral, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Yurdaer Üge, İmre Barmanbek, Adnan Balı, Cevdet Bayram, Özgün Çınar, Mevlüt Tufan Darbaz, Ali İhsan Karacan, Ali Rıza Temuroğlu, Yahya Üzdiyen, Yener Şenok, Jan Nahum, Hakan Mumcu, Nesrin Karaman, Kemal Meço, Ertuğrul Tuncer, İshak Şengül, Caner Çimenbiçer, İsmail Tokaç, Ahmet İzzet Karacahisarlı, Vural Akışık, İrfan Taşköprü, David Davies, Manfred Mag Madi, Klaus Schneider, Serdar Ayırtman, Asım Barlın, Ali Tuzla, Hüseyin Kılınç, Ömer Lütfi İskefyeli, Gökhan Küçükgirgin, Zeynep Hansu Uçar, Murat Erdoğan, Murat Bekler, Sibel Bircan, Reha Talu, Sibel Fatma Elekdağ, Tamer Özdamar, Cezmi Ölekli, Azmi Ölekli, Fahri Kayhan Söyler ve Ali Ertan Çakır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here