Prematüre bebekler müzikle güçleniyor..

0

Zürih Üniversitesi’nden bilim insanları, müziğin erken doğan bebeklerin beyin gelişimini etkileyip etkilemediğini araştırıyor. Bebeklere düzenli olarak bir melodi mırıldanılıyor. İlk sonuçlara göre müziğin gerçekten beynin gelişiminde uyarıcı bir etkisi var.

Araştırma için 60 bebekle çalışılıyor. 30’una müzikli terapi uygulanıyor, diğer 30’una uygulanmıyor. İlk sonuçlar müziğin aslında prematüre bebeklerin beyin gelişimini harekete geçirdiğini ortaya koyuyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Zürih Üniversitesi Neonatoloji Anabilim Dalı’ndan Friederike HaslBeck, “Tezimiz müziğin eş zamanlı olarak beynin birçok alanını aynı anda uyardığını gösterebileceğimiz çeşitli araştırmalara dayanıyor. Bu müzikal öğrenme doğumdan önce başlıyor. Bu yüzden prematüre çocuklar müzikal öğrenmeye oldukça açıktırlar.” diyor.

Sinirbilimci Lutz Jancke ise “Benim ilgilendiğim müzik dinlemenin uzun vadede beyin aktiviteleri üzerindeki dinamik etkisinin ne olduğu. Yani beyinde ne gibi değişikliklere sebep olduğu ve bu beyin aktivitelerinin müzik dinlerken edinilen bireysel deneyimler ve diğer bazı etkenler yoluyla ne ölçüde değiştirildiğidir. Ve elde etmeyi umut ettiğimiz sonuçları gelecekteki klinik uygulamaları geliştirmede kullanmak istiyorum.” şeklinde konuşuyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here