Prenses Diana’nın hayatını anlatan müzikal..

0

İngiltere Prensesi Diana’nın hayatını anlatan müzikal, gelecek yıl mart ayında ABD’nin müzikallerle ismi özdeşleşen ünlü Broadway’de sahnelenecek. Müzikal 2 – 30 Mart 2020 tarihleri arasında Manhattan’daki Longacre Tiyatrosunda sahnelenecek.

Kısaca “Diana” olarak adlandırılan müzikal, “Kraliyet ailesini sarsan” kadının hikayesini anlatmak üzere kurgulandı. Başrolü Jeanna de Waal’ın üstlendiği müzikalin rejisör koltuğunda Christopher Ashley oturdu. Oyunun müziklerini ünlü Amerikalı rock grubu Bon Jovi’nin klavyecisi David Bryan düzenlerken, senaryosunu da Joe Diepietri yazdı. İkili 2010’da iki Tony Ödülü’ne layık görülen başarılı müzikal Memphis’in de yaratıcı ekibinden.

Müzikalde “Lady Di” lakaplı prensesin Prens Charles ile olan çalkantılı ilişkisi, Charles’ın şimdiki eşi Camilla ile o dönemde olan ilişkisi ve Diana’nın magazin gazetecileriyle yaşadığı sorunlara kronolojik sıralamayla yer veriliyor. Müzikal Broadway’de sahnelenmeden önce dünya premierini San Diego kentinde yaptı. Gösteriyi izleyen bazı tiyaro eleştirmenleri müzikali yeterince “İngiliz” olmamakla eleştirdi. Eleştirmenler ayrıca Diana’nın ölümünün yeterince duygu yüklü bulmadıklarını belirtti.

Prenses Diana ölümünün üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen “halkın prensesi” olarak basının ilgisini kaybetmedi. Geçtiğimiz yıl annesine kıyasla kraliyet ve asil aile çevresinin daha da dışında sayılabilecek Megan Markle ile dünya evine giren küçük oğlu Harry özelikle yardım çalışmalarında ilham kaynağı olarak tanımladığı annesinden sıklıkla bahsediyor.

Prenses Diana 1997 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te magazin gazetecilerinin takibinden kaçarken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here