Prof. Dr. Aydın Işık korona sebebiyle vefat etti.

4

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Felsefe Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Aydın Işık, koronavirüs nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybetti.

2020 Aralık ayında babasını kaybeden Aydın Hoca, ‘Ölüm Allah’ın emri’ diye paylaşımda bulunmuştu. Yoğun bakıma girerken yaptığı paylaşımı sanki öleceğini sezmiş gibiydi: “Birazdan yoğun bakıma yatacağım entübe çare olmuyor. İletişim imkanı sadece telefon için sorun olur inşallah. Haklarınızı helal edin dostlarım. İtiraf ediyorum. Müslümanım, Müslümanca yaşamaya gayret ettim, inşallah Müslümanca canımı veririm. İtiraf ediyorum: Müslümanım. Hepinize selamlar.”

Görev yaptığı Katip Çelebi Üniversitesi de Işık’ın vefatına yönelik başsağlığı mesajı yayımlandı. Taziye mesajında, “Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemiz Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Işık vefat etmiştir. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz” ifadelerine yer verildi.

Ocak Medya ailesi olarak Allah’tan rahmet ve ailesine sabrı cemil diliyoruz.

Prof. Dr. Aydın Işık kimdir?

1971 yılında Karabük’te doğan Aydın IŞIK ortaöğretimini sırasıyla Anayasa İlkokulu, Yenişehir Ortaokulu’nda liseyi ise Karabük Demir-Çelik Lisesinde tamamladı. 1990 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde başladığı üniversite tahsilini 1995 yılında tamamladı. 1996 yılında D.E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Din Felsefesi alanında başladığı mastırı 1999 yılında “Bertrand Russell’da Din” adlı çalışmasıyla tamamladı. 1997 yılında aynı üniversiteye Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1999–2000 eğitim-öğretim yılında doktorasına başlayan Aydın IŞIK, doktorasını 2005 yılında danışmanlığını Prof. Dr. Hanifi ÖZCAN’ın yaptığı “Bir Felsefe Problemi Olarak Vahiy ve Mucize” başlıklı teziyle bitirdi. Halen D.E.Ü. İlahiyat Fakültesinde çalışmakta olan Aydın IŞIK’ın çeşitli bilimsel dergilerde makaleleri, ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda bildirileri, yayınlanmış dört kitabı ve kitap editörlükleri bulunmaktadır. Akademik bilim dalı Din Felsefesi olan Aydın Işık Felsefe Tarihi, Mantık, İslam Felsefesiyle de uğraşmakta ve son zamanlarda özellikle Analitik Felsefesi ile Estetik Felsefesine dair konular hakkında çalışmaktadır. Yayınlanmış kitaplarının dışında yayın aşamasına gelmiş olan iki telif kitabı da bulunan Aydın IŞIK, “Estetik Kanıtlama: Tanrı’dan Estetiğe-Estetikten Tanrı’ya” başlıklı (Söz konusu başlık kesin değildir.) bir çalışmayı sürdürmektedir. İngilizce ve Arapça bilen Aydın IŞIK evlidir ve iki kızı vardır.

4 YORUMLAR

  1. Aydın hoca en son Katip Çelebi Ünv. Felsefe ABD başkanı olarak görev yapmaktadır, ayrıca iki kızı vardı. Düzeltirseniz sevinirim.

  2. Ölüme giderken hüsnü şehadet isteyen felsefe bölüm başkanı bir ilahiyat hocası prof. Aydın Işık için hem hüsnü şehadet, hem de bir taziye, hem bir rahmet duası olması için hocamıza Allah’tan rahmet ve korona münasebeti ile yoğun bakıma girip entübe olmadan önce bir vasiyetname ve sergüzeşti hayatına hatime olarak ifade ettiği “Müslümanım, Müslümanca yaşamaya gayret ettim, inşallah Müslümanca canımı veririm. İtiraf ediyorum: Müslümanım.” beyanına binaen hocamıza şehadet ile kabrinin talebeyi ulum sırlarına muvafık bir mekan olması için mübarek Ramazan’ı Şerifi ve onun son on gününde mestur leyle-i kadri vesile ederek dua ve niyaz ile Erhamürrahimin olan Allah-ı zül Celal hazretlerinden ümit ediyoruz. “Hanginizin davranışça daha iyi olduğunu denemek için ölümü ve hayatı yaratan O’dur. O, güçlüdür, çok bağışlayıcıdır.” Mülk-2

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here