Pulitzer Ödülleri’ne New York Times damga vurdu..

0
2019 yılında Hong Kong’daki protestolar sırasında çekilen bu kare, Reuters’a ödül getirdi.

Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle internet üzerinden yapılan törenle sahiplerini bulan 2020 Pulitzer Ödülleri’nde, en fazla ödülü ABD merkezli New York Times gazetesi kazandı.

AFP’nin haberine göre Pulitzer Ödülleri Yönetim Kurulu’ndan gazeteci Dana Canedy, genellikle New York’taki Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini bulan ödülleri kazanan isimleri YouTube üzerinden yapılan canlı yayınla, evinin oturma odasından açıkladı.

Pulitzer Ödülleri, 2018 yılında cinsel taciz haberleri ve Metoo hareketine, geçtiğimiz yıl da ABD Başkanı Donald Trump’a ağırlık verirken bu yıl ödüllerde belli bir isim veya olay öne çıkmadı.

New York Times, Brian M. Rosenthal’ın New York’taki taksi endüstrisinin nabzını tuttuğu haber de dahil toplam üç ödül kazandı. Rosenthal haberinde düşük gelirli taksicilerin yaşadığı mağduriyete ve kredi oranlarına dikkat çekmişti.

Gazete ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve rejimi hakkında kaleme alınan bir yazı dizisiyle Uluslararası Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü.

Bununla birlikte gazete, Nikole Hannah-Jones’un ABD tarihindeki kölelik dönemini Afrikalılar açısından incelediği uzun makalesiyle Yorum Ödülü’nü kazandı.

ProPublica adlı internet sitesi, bünyesinde çalışan üç gazetecinin Pasifik’teki deniz kazalarını ve ABD Donanması’ndaki 7. Filo’yu araştıran haberleri sayesinde Ulusal Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.

The Seattle Times da aynı yıl iki ölümcül kazaya karışan Boeing 737 MAX tipi yolcu uçaklarının kazalara neden olan tasarım kusurlarıyla ilgili çeşitli makaleler kaleme alan gazetecileri sayesinde Ulusal Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü.

Reklam

The Courier-Journal gazetesi, ABD’nin Kentucky’nin önceki Valisi Matt Bevin’nin yanlış bir açıklamadan kaynaklı özrünü son dakika olarak en ayrıntılı şekilde aktaran ekibi sayesinde Son Dakika Haberciliği Ödülü’nü kazandı.

Reuters fotoğraf servisi de Hong Kong’daki protestolar sırasında polis şiddetini aktaran fotoğrafları sayesinde Son Dakika Fotoğrafçılığı Ödülü’nü kazanmayı başardı.

Pulitzer Ödülleri, ABD merkezli gazeteciler ve medya kuruluşları için en prestijli ödül olarak görülüyor. İlk kez 1917 yılında verilmeye başlanan Pulitzer Ödülleri söz konusu tarihten bu yana ABD’li gazetecilerin, yayınların, günlük gazetelerin, dergilerin ve haber sitelerinin çalışmalarını ödüllendirmek için veriliyor. Ayrıca foto muhabirliği, çizim, radyo, edebiyat, şiir ve müzik alanlarında da ödüller dağıtılıyor.

Kaynak: Şarku’l Avsat

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here