Putin: Trump’la yaptığım görüşmeler yayınlanabilir

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın ABD’de seçimlere müdahale ettiği iddiasının ‘saçmalık’ olduğunu belirterek “Trump ile yaptığımız görüşmeler yayımlanabilir.” dedi.

Başkent Moskova’da enerji ve ekonomi konulu bir konferansa katılan Putin, Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahale etmekten daha önemli işleri olduğunu ve böyle bir iddiada bulunmanın saçma olduğunu söyledi. 2016 yılındaki seçimlere de müdahale ettiklerine dair suçlamaları hatırlatan devlet adamı, bu konuda hiçbir kanıtın sunulmadığını belirtti.

Geçen günlerde, ABD’de Başkan Trump hakkında başlatılan azil süreci kapsamında başkanın Ukrayna lideri ile yaptığı görüşme yayımlanmıştı. Kongre üyeleri Trump’ın Putin ve diğer dünya liderleri ile de yaptığı konuşmaların açıklanmasını talep ediyor.

Moskova’dan daha önce yapılan bir açıklamada Trump-Putin arasındaki görüşmelerin izinsiz yayımlanamayacağı uyarısı yapılmıştı.

Washington tarafından doların bir siyasi araç olarak kullanıldığını ifade eden Putin, bu politikanın olumsuz sonuç verdiğini ve ülkelerin ticaret için başka para birimlerine yöneldiğini açıkladı. ABD’nin Avrupa’daki Kuzey Akım doğal gaz boru hattı yapımına da karıştığını söyleyen devlet başkanı, bunu “kaba bir müdahale” şeklinde değerlendirdi. Putin ayrıca, Ukrayna ile yapılan doğal gaz anlaşmasını kısa bir dönemliğine yeniden uzatabileceklerini belirtti.

Diğer yandan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg hakkında da konuşan Putin, genç aktivistin bir takım gruplar tarafından kullanıldığını öne sürdü. Putin, “Gelişmekte olan ülkelere git ve anlat bakalım, niye İsveç gibi olamayıp fakirlik içinde yaşamaları gerektiğini.” diyerek, Greta’yı kibar ancak yanlış bilgilendirilmiş bir genç şeklinde nitelendirdi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here