Rus Gazetesi: Putin 3. Dünya Savaşı Çıkaracak

0

Rus gazetesi Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin’in Suriye krizinde riskli bir oyun oynadığını vurgulayarak bunun Üçüncü Dünya Savaşı’na neden olabileceği uyarısında bulundu.

Rus gazetesi Moskovsky Komsomolets’de yayınlanan bir makalede Suriye’deki şiddetin Küba Misil Krizi’ndeki gibi aynı ölçekteki ülkelerin direk askeri olarak yüzleşmesine neden olabileceğini ileri sürdü. Makalede, ‘Düşünün ki ABD uzun zamandır yapmak istediğini yaparak Esad’a kasıtlı olarak açıktan saldırı düzenledi. Bu durumda Rusya müttefikini mi korur yoksa ABD’ye saldırmayı mı düşünür? Ne olursa olsun bu Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar’ ifadelerine yer verildi.

BBC’ye konuşan Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Andrey Kortunov Soğuk Savaş döneminde karşılıklı olarak birbirlerinden ne beklediklerini bildiklerini ve bu yüzden ABD ile iyi kötü istikrarlı bir ilişkilerinin olduğunu ifade etti. Ancak bugün ilişkilerin istikrarlı olmadığına dikkat çeken Kortunov bu durumun tehlikeli olduğunu vurguladı. Önde gelen analizcilerden Leonid Radzikhovsky ise Rusya’nın büyük bir savaş riskine girmeyeceğini söyledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here