Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’nın İlk Sahibi Belli Oldu: Prof. Dr. Aydoğan Özcan

1

Başarılı çalışmaları nedeniyle 2012 yılında Popular Science dergisi tarafından “dünyanın en parlak 10 bilim insanı” arasında gösterilen, 2010 yılında da ABD Başkanı Barack Obama’nın elinden Başkanlık Kariyer Ödülü alan Prof. Dr. Aydoğan Özcan, Koç Üniversitesi’nin başarılı bilim insanlarını ödüllendirmek için verdiği Rahmi Koç Bilim Madalyası’nın ilk sahibi oldu.

Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden mezun olan Özcan, ABD’de Kaliforniya Üniversitesi (Los Angeles) ve Howard Hughes Sağlık Enstitüsü’nde profesör olarak görev yapıyor. 36 yaşında olan Özcan, aynı zamanda Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Biyo-ve Nano- Fotonik Laboratuvarı’nı yönetiyor. Fen, tıp ve mühendislik alanında 33 patentin sahibi.

aydogan-ozcan

Bu yıl ilk kez verilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Ödülü’nü, laboratuvarı cep telefonuna sığdıran Prof. Aydoğan Özcan, önceki akşam Rahmi Koç Müzesi’nde yapılan törende Koç Holding ve Koç Üniversitesi Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’tan aldı.

7 MİLYAR CEP TELEFONU

Cep telefonlarına takılan küçük bir aparatla tıpta devrim olarak kabul edilebilecek buluşlara imza atan bilim insanı Özcan, “Dünyada 7 milyar cep telefonu var. Telefonların yüzde 80’i gelişmiş ülkelerde ve dünya yaşlanıyor. Sağlık harcamaları artıyor. Artık daha uzun yaşamak mümkün. Amerika’da 2016’daki 3 trilyon dolarlık sağlık harcamasının yüzde 50’sini nüfusun yüzde 5’i yaptı. Kişiselleştirilmiş tıbbı algılama sistemi gelecek için çok önemli. Aynı şekilde az gelişmiş ülkelerdeki sorunları çözmek için de cep telefonlarıyla sağlanan tıbbi platforma ihtiyaç var. Biz kişiselleştirilmiş tıbbı platformlara, su ve hava analizi yapan sistemlere odaklandık” diye konuştu.

ao1

Özcan, geleceğin dünyası için sağlık hizmetlerinin demokratikleşmesini sağlayacak buluşlara imza atıyor. Özcan’ın California’da, Ozcan Araştırma Grubu (UCLA) adlı bir laboratuvarı ve ekibi var. Geleceğin akıllı sistemlerini bulmak için 2000 yılından bu yana Amerika’da çalışmalar gerçekleştiren Özcan:

“Örneğin cep telefonuna takılan 10 gramlık bir aparatla DNA iplikçiği görülebiliyor. Saç telini 50 bine bölerek, DNA sekanslamasını sağlayabiliyorlar.

Aynı şekilde bu aparat sayesinde kan örneğinde yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda görüntülenmesi yapılıyor ve telefona yüklenen yazılım sayesinde hastane ile ilişki kurulup teşhis konulabiliyor.

Hastahanelere gidip saatlerce hatta bazen günlerce beklenen tahlillerin cep telefonuna takılan bir aparatla hızla ve yerinden yapılmasını sağlıyorlar.

Aynı şekilde kanserli bir hücre de cep telefonuna takılan bir görüntüleme aparatıyla görülebiliyor.”

Özcan, kişiselleştirilmiş tıbbi platformlar üzerine yapılan çalışmalar dışında hava ve su üzerine de çalışıyor. Örneğin Afrika’da su analizlerini hızla yapacak sistemlerin hastalıklar için çok değerli olduğunu anlatıyor. Aynı şekilde denizlerdeki balıkların ne kadar plastik yediklerini de ölçen analizleri yapan aparatlar da geliştirdiklerini anlatan Özcan, “Geleceğin dünyasında su ve havayı ölçen ve hızla değerlendiren sistemlere çok daha fazla ihtiyacımız olacak. Biz geleceğin dünyasını iyileştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

KOÇ: BİZE DÜŞEN BİLİM İNSANLARINA DESTEK OLMAK

Bu yıl ilk kez verilen ödül için yapılan törene Rahmi M. Koç, Ömer Koç ve Ali Koç da katıldı. Törende konuşan Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Koç Üniversitesi’nin temellerinin, 1993’te merhum Vehbi Koç tarafından, “Sermaye bulunur, makine alınır, teknoloji transfer edilir fakat iyi eğitilmiş insan gücü yoksa netice almak zordur” ilkesiyle atıldığını hatırlattı.

Ömer Koç, şöyle konuştu: “Ülkemizde uluslararası nitelikte, yaratıcı, bağımsız ve objektif düşünebilen liderlik vasıflarına sahip yetkin mezunlar verecek; özgür düşünceyle bilimin sınırlarını zorlayarak, Türkiye ve insanlığa hizmet edecek örnek bir üniversite kurmak istedik. Bizlere düşen de, insanlık için bu denli önemli bilgiyi üreten bilim insanlarına gerekli zemini oluşturup, destek vermektir.” 

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here