Raporlar hazırlanıyor, F.Altaylı duyuruyor ve susamam diyenler artıyor

0

Yeni parti kurma çalışmaları hızla ilerliyor. Sanıyorum bugün, Karar Gazetesi’nde sayın Ali Babacan’ın reportajı yayınlanacak. 

Ali Babacan’ın kuracağı parti, sadece siyasi bir parti olma özelliğinden ziyade aslında aynı düşünen insanların oluşturacağı bir yapı. Bu yüzden de toplumda karşılığı fazlasıyla var ve bu da bazı kesimleri çok fazla rahatsız ediyor. 

Neden mi rahatsız ediyor? 

Çünkü nasıl davranacaklarını bilemiyorlar. Köşemde sıkça dile getirdiğim bir konu var: İHL Habitusu. 

Yönetimde olan siyasi partiler bu habitusla hareket ediyorlar ve toplumu da bu şekilde yönlendiriyorlar. Bu yönlendirme sağ kesimde karşılık buluyor ama sol kesimde karşılığı yok. Çünkü o kesimde nasıl davranacaklarını bilemiyorlar. Bilmedikleri için de sürekli sol kesimi düşmanlaştırıyorlar. İşte rahatsızlığın çıkışı ve sebebi de burada belirgin hal alıyor: 

Sol kesimi tanımıyorlar ve İHL habitusundan çıkan davranış şekli bu kesimde tutmuyor. 

Sağ kesimde tutuyor ve prim yapıyor. 

Yeni parti çalışması hiçbirine uymuyor. Ne sol kaynaklı ve solcu; ne de sağ kesimde prim yapan İHL habitusu merkezli davranışlar karşılık buluyor

Reklam

Hal böyle olunca da, rahatsızlık çok büyük. 

Toplumda karşılığı fazlasıyla olan bu yeni yapılanma, İHL habitusuna sahip kesimlerden çok farklı. Onlara nasıl saldıracaklarını bilmeleri için, içinde olmaları gerekiyor. İçinde olunca da, zaten o yapının parçası oluyorsunuz. Yani bu kalite anlayışı insanı kendine çekiyor. 

Kimlerden bahsediyoruz? 

Erdemli insanlardan. 

Evet, haklısınız. Erdemli insanlardan da köşemde çok bahsettim. Hatta susmamaları gerektiğini hep dillendirdim.  

Bu erdemli insanlar işlerini de planlı şekilde yapıyorlar ve bu yüzden de her konuda raporlar hazırlanıyor. Durum tespiti, sorunlar ve sunulacak çözümler. Sunulacak çözümlerdeki en önemli nokta da ‘ortak akıl’.

Fatih Altaylı yaptığı araştırmalardan elde ettiği verileri de topluma sunuyor. Onun sunduğu bilgilerden alıntı yaparak topluma farklı şekilde sunmaya çalışanlar da malum gazeteler ve köşe yazarları. 

Altaylı’nın da belirttiği gibi konuyla ilgili doğru bilgilendirmeler de, kimi zaman Fahmi Koru tarafından ele alınıyor. 

Reklam

‘Benim verdiğim bilgilerin üzerine satır eklemeden, ucundan, kenarından, çekiştire çekiştire haber yapıyor ‘kulis uzmanı’ meslektaşlarımız. Tek istisna Fehmi Koru’. 

Altaylı’nın kullandığı bir cümle var ki, yeni parti çalışmasının nasıllığını ortaya koyuyor. Benim kullandığım tabirle ‘Erdemli insanlar’ yapılanması olduğunu belgeliyor adeta. 

Ne diyor Fatih Altaylı? 

‘Babacan tarafı oldukça ketum. 

Konuşmuyorlar, sır vermiyorlar, bilgi paylaşmıyorlar. 

Bu açıdan bakınca güvenilir bir hareket gibi duruyor. 

İçeride öne çıkmaya çalışan, medyada dost edinip güç devşirmeye çalışan kimse yok demektir bu tutum’

Evet, aynen öyle. 

Çünkü zamanı geldiğinde Ali Babacan çıkıp konuşacaktır. Tıpkı Karar gazetesine reportaj verdiği gibi. Çünkü önemli olan insanlar değil, sistem…

İşte bu tutum ve davranış şekli diğerlerine çok yabancı ve uzak. Bilmiyorlar. Bilmedikleri için de şaşkınlık, düşmanlık ve rahatsızlık büyük. 

Erdemli insanlar sustukça, dünya daha da kötüye gidiyor. 

Erdemli insanlar sustukça, birileri kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanıyorlar. 

Erdemli insanlar sustukça, toplumun dengeleri bozuluyor. 

Erdemli insanlar sustukça, anormallikler normalleşiyor. 

Anormalliklerin normalleşmesine en güzel örnek ise geçtiğimiz günlerde çıkan ‘susamam’ isimli rap parçası. 

15 dakikalık parça, çekilen klibiyle topluma sunuldu ve kısa bir sürede milyonlar tarafından izlendi/dinlendi ve sevildi. Ben bile üç kere izledim ve dinledim. 

Neden bunu yaptık diye de üzerine düşündüm. Nedeni şu: ‘Anormallik normalleşti ve anormal bir olayı normal gibi algılar olduk’. 

Üzerine düşen görevi yapması gerekenler yapmadığı ya da yanlış yaptıkları için işler normal seyrinden çıktı. İtiraz edip, yanlışlıkları dillendirmesi gerekenler sustuğu için, toplum rap şarkısıyla kendileri adına onları ifade eden birileri bulmuş oldu. 

Köşelerimizden yazsak da yeterli olmuyor. 

Belki video sitelerinde konuşmalarla gençlere ulaşmak gerekiyor. 

Anormallik normalleşti ve artık bizler eski bizler değiliz. Çünkü müzik anlayışımız bile değişti, beğensek de beğenmesek de. 

‘Müzik ruhun gıdasıdır’ demiş eskiler. Ruhlarımız bile isyanda. Hoş nağmelerin, dinginliğin ve musikinin yerini, artık isyan cümleleriyle yazılmış rap şarkıları aldı. Ot içilerek, fondip yapılarak yazılan şarkılar ruhlarımıza gıda olur hale geldi, bilmem farkında mıyız? 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here