Referandum sonrası Bağdat ile Erbil arasında ilk resmi temas.. Erdoğan’ın referandum mesajı Barzani’ye iletildi

0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yaptığı bağımsızlık referandumu sonrası Bağdat ile Erbil arasında ilk resmi temas yaşandı. IKBY Başkan Mesud Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un yardımcıları İyad Alavi ve Usame Nuceyfi ile Süleymaniye’de görüştü. Toplantıda Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve bir grup Iraklı parlamenter de hazır bulundu.

Görüşmenin ardından Rûdaw’a konuşan Usame Nuceyfi, “Kürdistan Bölgesi ablukaya alınarak cezalandırılamaz. Çözülmesi gereken sorunların hepsini diyalogla çözmemiz lazım. Tarafların birbirini anlaması gerekiyor. Irak çerçevesinde sorunların çözülmesi gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birkaç gün önce görüşen Nuceyfi, Erdoğan’ın referanduma ilişkin mesajını da Barzani’ye ilettiğini söyledi. Usame Nuceyfi, “Komşularımızın durumu anlamasını sağlamalıyız. Bu konuyu kendileri için tehdit olarak görmemeliler. Tehdit üslubunun da kullanılmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ise “Bu toplantının Erbil’de yapılması kararlaştırılmıştı ancak şartlar burada yapılmasını gerektirdi.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here