Rekabet Kurumu’ndan WhatsApp kararı..

0

Rekabet Kurumu, WhatsApp ile ilgili geçici tedbir kararı aldı. Kurul, Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları geçici olarak durdurduğunu, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren bu karara Anakara idari mahkemelerinde itiraz edilebileceğini açıkladı.

Facebook’un 2014 yılında satın aldığı mesajlaşma programı WhatsApp, gizlilik ilkesi ve platform koşullarını 8 Şubat 2021 tarihinde güncelleyeceğini duyurmuştu. Kullanıcı bilgilerinin paylaşılacağı yönündeki açıklamaların ardından pek çok kişi farklı mesajlaşma programlarına geçmişti. Verilerin paylaşılmasını içeren sözleşmeyi kabul etmeyenlerin ise WhatsApp kullanımı sonlandırılacaktı.

Yaşanan gelişmelerden sonra Rekabet Kurumu konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. İnceleme sonucunda Rekabet Kurulu kararını açıkladı. Kararda, “Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, oybirliği ile karar verilmiştir.” ifadesi paylaşıldı.

Rekabet Kurulu’nun aldığı karar raporda şu şekilde açıklandı: “Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca; Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, oy birliğiyle karar verilmiştir.”

İstanbul Barosu, WhatsApp hakkında açılan soruşturma ile ilgili alınacak olası kararla ilgili yapısal tedbirler alabileceğine işaret etmişti.  İstanbul Barosu alınacak yapılsal tedbirlerle ilgili, “Eğer Rekabet Kurulu soruşturma neticesinde Facebook’un 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiği sonucuna ulaşırsa, Facebook aleyhine davranışsal tedbirlere hükmedebilir. 4054 sayılı Kanun’a göre, yapısal tedbirlere, ancak daha önce getirilen davranışsal tedbirlerin sonuç vermediği hallerde başvurulabileceği için, davranışsal tedbirlerin sonuç vermediğinin nihai kararla tespit edilmesi halinde Facebook’a yapısal tedbirlerin uygulanması mümkün hale gelebilir” açıklamasını yapmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here