Reklam gelirinin yüzde 10’u medyaya verilsin..

0

Avustralya’nın ikinci büyük medya kuruluşu “Nine Entertainment”, Google gibi teknoloji devlerinin ülkedeki medya kuruluşlarına, hükümet kararı gereği yılda 400 milyon Amerikan doları ödemesi çağrısında bulundu.

Avustralya’da hükümet, Google, Facebook gibi internet firmalarının, haber içerikli arama sonuçlarından kazandıkları gelirin bir kısmını medya kuruluşlarıyla paylaşmaları için plan yaptığını duyurmuştu. Bütün dünyadaki medya kuruluşları tarafından yakından takip edilen ve temmuz ayında resmen açıklanması beklenen planla, teknoloji devlerinin “davranış kuralları” altında medya kuruluşlarına zorunlu ödeme yapmaları öngörülüyor.

Nine Entertainment Genel Müdürü Peter Costello, teknoloji devlerinin ülkedeki reklam gelirlerinin yüzde 10’nu medya şirketlerine ödemesi gerektiğini söyledi. Küresel teknoloji devleri yılda Avustralya’da 3,9 milyar dolara yakın gelir elde ediyor. Costello basına yaptığı açıklamada, “Teknoloji şirketleri, medya kuruluşlarının ürettiklerinin üzerinden hiçbir maliyet harcamadan gelir sağlıyor. Medyaya gidecek reklamı kendileri topluyor.” diyerek tepkisini dile getirdi..

Google ve Facebook, yaptıkları açıklamalarda, planlanan uygulamayı protesto etti. Avustralya’da 17 milyon Facebook kullanıcısının günde ortalama 30 dakikasını bu platforma geçiriyor. Bu ülkede, internet kullanıcılarının yüzde 98’i ise Google arama motorunu kullanıyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here