Zarrab bugün yeniden mahkeme önünde

0

İran’a uygulanan uluslararası yaptırımları delmek ile suçlanan Reza Zarrab’ın avukatları, bugün yapılacak duruşmada Zarrab’a yöneltilen suçlamaların ABD hükümetinin yetki alanını aştığını ileri sürerek suçlamaların düşürülmesini talep edecekler.

Zarrab’ın avukatları uluslararası bankalar ile yapılan para transferlerinin Türkiye’de yasal olduğunu ve konunun ABD ile hiçbir bağının bulunmadığı iddiasındalar.

Avukatlar bazı transferler ABD bankaları tarafından onaylansa da ödemelerin başka ülkelere yönlendirildiğini ve bu yüzden de ABD yasaları kapsamında ele alınamayacağını öne sürmekte.

Savcılık ise, Zarrab’ın uluslararası şirketler ağını bazı işlemlerin İran kökenli olduğunu gizleyip ABD bankaları üzerinden yapabilmek için kullandığı görüşünde.

Genellikle yaptırım davalarında ABD’de ikamet eden sanık yaptırım uygulanan ülkeye ihracat yapmakla suçlanır; ancak Zarrab Türkiye’de ikamet ediyor. ABD’den ihracat yapmakla suçlanmasından dolayı, Zarrab davasının, ABD’deki alışılagelmiş yaptırım davalarından farklı olacağı anlaşılıyor.

Bugün yapılacak duruşmanın sonucu, ABD’nin yaptırım yasalarının başka ülkelerde yaşayan ABD vatandaşı olmayanlar üzerinde ne kadar uygulanabileceğini göstermesi açısından önemli.

New York’ta bir hapishanede yatan Zarrab’ın esas mahkemesi Ocak ayında.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here