Rocky Balboa’nun da adı Türkiye ile anılır oldu

3

Ne yalan söyleyeyim, bazılarımızın hayali çok güçlü. Hiç değilse benden güçlü.

Pazar günü Galatasaray-Fenerbahçe maçını ben de izledim. Kötü bir maçtı, hiç zevk almadım. Ülkemizin en iyi hakemi diye bildiğim Cüneyt Çakır‘ın kendisini düşürdüğü durum beni hayli üzdü.

Bu sezon Göztepe‘yi bir İzmirli olarak Fenerbahçe’nin önüne koyduğum için sevdiğim takım namına hayıflanmadım bile.

Galatasaray tribünlerini renklendiren Rocky figürü ve onun ünlendirdiği “Sen diz çöktüğün için onlar büyük gözüküyor, ayağa kalk” sözüne dayalı görsel düzenleme hoşuma gitti, onu zihnimde Necip Fazıl‘ın ezbere bildiğim Sakarya Türküsü şiiriyle özdeşleştirmekte hiç zorlanmadım; sonradan Pensilvanya irtibatı kurulmasına ise çok şaşırdım.

Evet, Rocky‘nin Pensilvanya’nın başkenti Philadelphia’da bir heykeli var.

Hayatının altı filmle perdeye yansıtılarak adının yaygınlaştırılmasıyla yeniden üne kavuşmuş olan boksör Rocky Balboa oralı çünkü.

Philadelphia‘daki modern sanatlar müzesinin önünde o heykel var ve 72 basamakla erişilen müzenin önündeki o basamaklara ‘Rocky basamakları’ deniliyor.

Hiç unutmadığım bir öyküm de vardır Rocky rolüyle ünlenmiş artist Sylvester Stallone ile ilgili:
Turgut Özal‘la gittiğimiz bir ABD ziyaretinde Philadelphia’ya da uğranmıştı. Kaldığımız otele girerken, o zaman Türkiye’den birisi geldiğinde hemen devreye giren aleyhteki hazır kıtaların sözlü saldırısına uğranılmıştı.

Reklam

Bağırıyorlar, çağırıyorlar, Özal‘a ve heyetine hakaretler yağdırıyorlardı.

Özal‘ın yaptığı el hareketi sebebiyle dünyanın dört bir tarafında manşet olmuştu o gezi.

Acele girdiğimiz otelin lobisinde hayretle açılmış gözlerle bizleri izleyen Amerikalılar arasında biri özellikle dikkatimi boyu sebebiyle çekmişti. Aksiyon filmlerinde dev gibi görünen Sylvester Stallone meğer orta boylu biri değil miymiş…

İstanbul’da 50 binden fazla insanın statta izlediği maçta kendi görüntüsünün yer aldığını öğrenen Stallone, bir yerlerden bulduğu stat fotoğrafını, sosyal medya takipçileriyle paylaşmış.

Dünyanın her tarafından 3 milyona yakın takipçisi var aktörün.

Maçtaki gösteri ‘FETÖ’cü’ bulunup Başbakan talimatıyla taraftarlar hakkında soruşturma açılınca.. üstelik Amerikalı aktörün adı da bu işe bulaştırılınca.. ortaya çıkan tablo beni dehşete düşürdü.

Türkiye zaten imaj açısından hayli yıpranmış durumda; konunun bu boyutu sebebiyle dünyanın dört bir tarafına yayılmasıyla yıpranma daha da zirveye tırmanacak.

Ergenekon ve Balyoz davaları gündemdeyken, süreçle bağdaştırılması mümkün olmayan bazı isimler aynı torbaya doldurulmaya başlandığında, “Süreci sulandırmak isteyenler var” kuşkumu okurlarla paylaşmış, kendi adıma yazılarımda çok daha dikkatli olmaya başlamıştım.

Reklam

İyi ki öyle yapmışım diye bugün kendimle övünüyorum.

FETÖ olayı da epeyden beri benzer bir çizgide seyrediyor. İlgili-ilgisiz her şey ve herkes o torbanın içerisine atılıyor.

Belli ki, birileri süreci sulandırıyor.

Şimdi de bu.

Süreçte görev alanlar, siyasiler, destekçileri, ‘birileri bizi kötü göstermek için özel çaba gösteriyor olabilir mi?’ diye hiç mi kuşku duymazlar?

Rocky ile birlikte bütün dünya bizde olanlardan haberdar duruma geldi.

Herhangi bir arama motoruna ‘Rocky Balboa + Galatasaray’ yazın bakalım ne çıkacak karşınıza?

Ben bunu Google‘da yaptım, karşıma 200 bin civarında dünyada konuşulan her dilden haber çıktı.

İfadeler hiç de hoş değil.

Kendimize çeki-düzen verelim lütfen.

….

3 YORUMLAR

  1. Artık herkes biliyor ki her olay vesilesiyle Türkiye’nin son zamanlarda oluşan ortadoğu diktatoryasi imajı tahkim edilecek. Arkasından Türkiye’nin başına geleceklere de dünya kamuoyu, dikta rejimine haddi bildirildi diyecek. Türkiye’nin ardından ağlayanı kalmayacak.
    Her basit olay artık buna hizmet ediyor maalesef.

  2. Sn. Kıvanç’ın yazılarına hasret kaldık. Çok güzel kulis bilgileri gelirdi eskiden. Tekrar sahalara dönmez mi acaba 🙂

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here